1988/89 1989/90 Noorwegen Midden-Zweden Zuid-Zweden Gotland Finland Oost-Duitsland Polen Spanje 11 1 8 11 0 1 0 1 0 16 10 1 0 8 1 0 33 36 de vogels die in Spanje geringd worden tijdens de winter, behoren natuurlijk tot andere populaties, in dit geval gaat het om een vogel die in Midden-Zweden broedt) Het valt dus op dat de meeste gemerkte Grauwe Ganzen uit Zweden en Oost-Duitsland afkomstig zijn. Dat betekent daarom nog niet noodzakelijk dat de winterpopulatie in Saeftinghe ook grotendeels uit die landen afkomstig is. Zo is de ringaktiviteit lang niet overal gelijk en worden in sommige landen helemaal geen halsbanden gebruikt. Uit vergelijking met andere gebieden in Nederland en Frankrijk kunnen we toch enkele gevolgtrekkingen maken. In tegenstelling tot Noord-Nederland komen in de periode juni-juli geen Grauwe Ganzen uit het buitenland ruien in Saeftinghe. De enkele tientallen vogels die zich hier bevinden zijn hoogstwaarschijnlijk broedvogels met hun jongen uit de wijde omgeving. Vanaf eind september komen de eerste buitenlandse ganzen naar het gebied om er te overwinteren of er enkele dagen te verpozen op hun trek naar Frankrijk of Spanje (Cota de Donana). De meeste overwinteraars komen blijkbaar uit Denemarken (een tiental exemplaren met pootringen uit Kopenhagen, Zuid-Zweden (blauwe halsbanden) en Oost- Duitsland (gele halsbanden). Ganzen uit Midden-Zweden trekken grotendeels verder naar Frankrijk (Lac du Der). Maar ook trekt een deel van de ganzen uit Zuid-Zweden naar Zuidwest-Spanje Van de terugtrek in februari-maart valt weinig te zien in Saeftinghe, blijkbaar hebben de ganzen haast om hun broedgebieden op te zoeken. 135

de Steltkluut | 1990 | | pagina 31