Trouw aan het overwinteringsgebied. Hoewel het massaal overwinteren van Grauwe Ganzen in Saeftinghe een vrij recent gegeven is, kunnen we stellen dat bepaalde populaties het gebied als vaste overwinteringsplaats hebben gekozen. 4 Oostduitse, 4 Zuidzweedse en 2 Middenzweedse vogels werden in beide winters waargenomen. Noorse vogels die talrijk zijn in de Haringvlietregio en Noord-Nederland worden in Saeftinghe amper waargenomen. Belang van het gebied. Met meer dan 14.000 Grauwe Ganzen (max. 88/89 en 89/90) is Saeftinghe een belangrijke overwinteringsplek geworden met name voor bepaalde Zweedse, Deense en Oostduitse groepen. De meest intrigerende vraag is precies waarom een groot deel van de 'Skane' populatie (Zuid-Zweden) niet langer de grote trip naar Cota Donana onderneemt maar liever in het toch wel beduidend koudere Saeftinghe blijft. Indien onnodige verstoring door jacht en al te talrijke excursies door rustgebieden kan uitblijven gaan zowel Saeftinghe als de Grauwe Ganzen aldaar een mooie toekomst tegemoet. Resultaten van een uitgebreid waarnemersnet Aangezien in zowat alle belangrijke ganzengebieden tussen Scandinavië en Tunesië vogelaars aanwezig zijn die steeds weer de groepen doorzoeken op halsbanden en kleurringen is het mogelijk om van sommige ganzen de trekroutes en familierelaties door de jaren heen te reconstrueren. Twee voorbeeldjes: Blauw X75 geringd Zuid-Zweden op 01-07-87 als adult vrouwtje; verbleef in okt-nov 87 in de Oostvaardersplassen; winter 87/88 Cota Donana; tijdens broedseizoen in Zuid-Zweden; okt 88 met een van de jongen in Saeftinghe Groen B24 geringd bij Milicz (Polen) op 03-06-89 als adult man, verbleef tot 02-09-89 op de ringplaats; dec 89-jan90 Paardeschor en Oost- Selenaploderterug in broedgebied op 25-02-90 Oproep en dankzegging. Voor het volgend seizoen zijn alle meldingen van gemerkte ganzen welkom op onderstaand adres. Vooral in de periode oktober-november kunnen overal dergelijke vogels gezien worden. Dank aan Henk Castelijns, André Bourgonje en Jaap Poortvliet voor hun aanvullende gegevens Walter De Smet Staakstraat 140 B-9960 Assenede. 136

de Steltkluut | 1990 | | pagina 32