110 KEREND TIJ Door: Peter Maas Het suggereert nogal wat, die titel van het nieuwe milieu beleidsplan van de Provincie Zeeland. Een kerend Tij sugge reert immers een fundamentele wijziging van de toestand waarin iets verkeert. Dus niet zo maar een beetje bijsturen, nee, een radicale koerswijziging Zou het dan misschien toch gaan lukken denk je als milieubeweging bij elkaar. We worden uitgenodigd voor een speciale studiebijeenkomst in Goes. Met een sterke delegatie van maar liefst 8 vrouwen en mannen uit Oost Zeeuws- Vlaanderen togen we richting overkant. Mensen van Steltkluut, Werkgroep Milieu en Huishouden uit Sas van Gent, Zeeuwse Milieufederatie en Milieuwerkgroep Hulst Hontenisse. Eenmaal in Goes blijkt de zaal goed gevuld. Vele bekende gezichten uit natuuren milieuhoek. Links en rechts herken je wat ambtenaren die hier dus 'in de baas z'n tijd' zitten en zo'n beetje het aangekondigde beleid moeten verdedigen. Naarmate de discussie vordert blijken het er heel wat te zijn; op bijna strategische punten verspreid tussen de milieu-aktivisten hebben ze plaatsgenomen. Je geeft elkaar vriendelijk een hand en we nemen aan dezelfde tafel plaats. Milieubeweging en ambtenarij verbroederd naast elkaar. We wanen ons gelukkig dat we zoveel gehoor krijgen. De ambtenaar van de provincie die voor het grootste deel Kerend Tij heeft opgesteld opent met de vraag of de milieubeweging de luis in de pels is waar ze vaak voor wordt uitgemaakt. Hij legt er een wat negatieve klank in om uiteinde lijk tot een heel positieve conclusie te komen. De milieu beweging is geen luis in de pels, maar we hebben meer een symbiotische relatie tot elkaar. Samen werken we aan een doel en we versterken elkaar. Het is zelfs zo sterk dat in het rapport de milieubeweging als speciale doelgroep wordt gezien waar dus een deel van het beleid speciaal op is gericht. De provincie ziet in de milieumensen graag een partner waarmee ze samen kan werken. Specifiek wordt het onderwerp educatie genoemd als speciale opdracht richting milieugroepen. De verinnerlijking van de milieuproblematiek, zoals dat dan zo mooi heet komt voor het grootste deel op ons bord te liggen. En druk op België uit oefenen om de vervuiling van de Schelde tegen te gaan Dat is toch ook een prachtige rol voor de milieubeweging Sabine Verburg, voorzitter van de Z.M.F. zegt: "Alles goed en wel, we willen best nog veel meer doen, maar we zitten met veel te weinig mensen op het kantoor en iedere keer als we de provincie vragen om meer geld krijgen we nul op het rekest. De laatste jaren zijn de boeken zelfs met 'n negatief saldo afgesloten". Daarop volgt het antwoord dat in Kerend Tij is opgenomen dat een

de Steltkluut | 1990 | | pagina 6