SOMEN OMZAGEN MET OF ZONDER VERGUNNING Wie ziet niet af en toe dat er bomen worden geveld en vraagt zich daarbij af: kan dat nu allemaal zomaar? Laten ze dat allemaal maar toe? Dit artikel gaat over van wat wel en niet mag en wie die "ze" zijn. Er zijn drie belangrijke instrumenten die het kappen van bomen aan voorwaarden binden: het Bestem mingsplan, de Boswet en de Kapverordening. Volgens het gemeentelijk bestemmingsplan kan het kappen of rooien aan een (aanleg)vergunning gebonden zijn. Dit komt niet zo vaak voor en geldt meestal alleen voor grotere natuurterreinen. Dit stukje zal ingaan op de Boswet en de kapverordening. Omdat vooral de Boswet nogal uitgebreid en complex is, blijft het uitgebreid tot de hoofdlijnen. Het beschrijft niet alle uitzonderingen en bi i zonderheden In Zeeuws-Vlaanderen hebben zeven van de acht gemeenten een eigen kapverordening. Het bevoegd gezag voor de uitvoering daarvan is het betreffende college van B&W. In die gemeente die geen eigen kapverordening heeft (Axel) geldt de provinciale "Beplantingsverorde ning Zeeland". Het bevoegd gezag daarvoor is Gedeputeer de Staten, behalve binnen de bebouwde kom waar het B&W is De Boswet geldt voor geheel Zeeuws-Vlaanderen. Het bevoegd gezag voor de uitvoering van de Boswet is thans de directie Bos- en Landschapsbouw van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De betreffende ambtenaar in Zeeuws-Vlaanderen is Joop Kooijman, schrijver dezes. Overigens bevindt deze directie zich in een reorganisatie, zodat volgend jaar deze situatie anders zal zijn. Voor wat voor soort beplantingen gelden deze Boswet en kapverordening nu? Onbeschermd (door Boswet èn kapverordening) zijn: -Wegbeplantingen van ongeknotte populieren of wilgen -Eénrijige beplantingen op of langs landbouwgronden bestaande uit ongeknotte populieren of wilgen -Vruchtbomen en windschermen om boomgaarden -Boomkwekerijgoed, inclusief kerst-/fijnsparren jonger dan 13 jaar. 129

de Steltkluut | 1990 | | pagina 25