gebied eerst een heel netwerk van slootjes en plasjes te graven alsmede te zorgen voor ook hogere stukken, zodat binnen het gebied de mogelijkheden geschapen voor de ontwikkeling van afwisselende en verschillende biotopen. Omdat mensen graag snel resultaat willen zien, zou een aantal boomsoorten, waarvan te verwachten is dat ze in het biotoop thuis horen, ingeplant kunnen worden. Bij het creëren van natuurbos kan ook gedacht worden aan het omvormen van 'gewoon' produktiebos naar natuurbos. Zelfs de meest saaie produktiebossen hebben de mogelijkheid te veranderen in een gevarieerder en natuurlijker bos. De aangerichte stormschades zouden hiervoor een mooie aanzet kunnen zijn. Volgens "Stichting Kritisch Bosbeheer" zou een omvorming van 5 ha. naar natuurbos, op iedere 100 ha. produk- tiebos al een aanzienlijke ecologische verbetering zijn en de recreatieve waarden van dergelijke produktiebossen verhogen (2). Ook wat het beheer betreft kan gekozen worden voor een wat hogere beheersintensiteitbijvoorbeeld het terug dringen van Amerikaanse vogelkers en Amerikaanse eik, of voor een lage intensiteit (gewoon niets doen). Het zou goed zijn als we zowel bij de aanleg als bij het beheer zouden kiezen voor verschillende methoden zodat we kunnen leren uit de verschillende resultaten. Een gedeeltelijke openstelling voor wandelaars lijkt wel haast een voorwaarde waarbij natuurlijk ook een stukje voorlichting hoort. eoogdteren rvoor een mooi Introduktle Ree en Vos Grote grazers zoals het ree, hebben een belangrijke functie in het natuurbos. Ze houden open plekken die ontstaan zijn door omgevallen bomen langer open door de mantelvegetatie =struikrand) en zoomvegetatie (=kruiden) die een natuurlijke vegetatie vormen tussen de hoge bomen en de open plaats te begrazen. Sinds langere tijd komen er geen reeën meer voor in Z.V1. (een enkeling uitgezonderd) terwijl Z.V1. reeën qua leefomgeving veel te bieden heeft. Belgische jagers aan de zuidzijde en de Westerschelde aan de noordzijde houden het ree voorlopig uit Z.V1. De enkele vos die wel door deze barrières heen weet te komen, wordt, zo is heelaas al een aantal malen gebleken, direct door "onze" jagers afgeschoten. De herintroduktie van ree en vos zou bij de aanleg van een keten van natuurbosjes serieus overwogen moeten worden. Plezierjacht hoort in deze keten van bossen uiteraard niet thuis. 154

de Steltkluut | 1990 | | pagina 18