DE AKTIE GIERZWALUW-DAKPAN Andere gebruikte en aanbevolen literatuur: De belevingswaarde van populierenbossen, rapport 581, de Dorschkamp, Wageningen. Een belangrijke conclusie: een gevarieerde bosbeplanting wordt hoger gewaardeerd dan een monotone beplanting. Sluit goed aan bij de vorige nota. Natuurbos in Nederland. Hans v/d Lans en Gerben Poortinga. Instituut voor Natuurbescherming en Edukatie 1986. Over zomergroene loofoerwouden van het Nederlandse KlimaatgebiedHans v/d Lans 19 76. Uitgave Stichting Kritisch Bosbeheer. De laatste twee rapporten geven een beschrijving van de processen in een natuurbos. Luciën Calle Zuidlandstraat 73 4532 CJ Terneuzen. We hebben ons er een beetje op verkeken. In theorie leek het allemaal zo mooi: een zwaluw-pan op het dak en je lokt zo gierzwaluw. Een schitterend alternatief voor een nestgelegenheid die door renovatie of nieuwbouw van woningen verloren was gegaan. Hoe het uitpakte, laten we de revue passeren. Allereerst kwam er een minimaal aantal reakties binnen op het artikel in de Steltkluut en in het Zeeuws-Vlaams Advertentieblad. Deze reakties vielen uiteen in een aantal groepen. Bij de eerste groep was de praktische toepasbaarheid niet haalbaar. Het betrof hier woningen waarvan de dakhelling niet meer dan 45 gr. was, waardoor de kans op het aantrekken van de gierzwaluw -gezien de ervaring elders- sterk terugliep en derhalve niet erg zinvol was. In deze groep viel het type sneldekpan waarvan een zwaluw-pan wel leverbaar is, snel af. Bij een andere groep, waarvan de plaatsing wel aantrekkelijk was, was de soort pan het probleem: of er waren nooit pannen gemaakt voor dit type of de fabrikant van de pan was inmiddels ter ziele. Dat er vele soorten dakpannen bestonden en ook dat ze onderling niet op elkaar passen, wisten we reeds. 156

de Steltkluut | 1990 | | pagina 20