REAKTIE BESTUUR OP SELENAPOLDER Aandachtige lezers/lezeressen van de regionale dagbladen zal het niet ontgaan zijn dat de Steltkluut een schrijven heeft gericht aan het Zeeuws Landschap met het verzoek de zomerkade van de Selenapolder in Saeftinghe niet meer te herstellen. Wij geven hier het schrijven -zonder alle bijlagen- weer (CS) "Sinds de doorbraak van de zomerkade van de Selenapolder heeft zich ter plaatse een bijzonder interessant natuurgebied ontwikkeld. Hoewel het gebied al langer onder de Natuur beschermingswet is geplaatst waren de natuurwaarden betrekkelijk. Door het scheuren van grasland en de omzetting in akkerland was de waarde als wei devogelgebied terugge1 open Door de vogelwerkgroep van onze vereniging werden de afgelopen maanden, m.u.v. mei en juni, in het gebied waarnemingen gedaan welke verzameld zijn in de bijlagen. Hieruit blijkt dat in het gebied een indrukwekkend aantal soorten vogels is waargenomen (n.b. de Blonde Ruiter door J.van Impe en de Amerikaans Gestreepte Strandloper door J.Maebe). Het is een belangrijk fourageergebied voor doortrek kende eenden en steltlopers zoals: Bergeend, Krakeend, Winterta1ingSlobeend, Pijlstaart, Zwarte Ruiter, Kluut, Wulp, Kemphaan, Grutto, Bonte Strandloper, Kleine Strandloper en Bontbekp1evier Het belang voor overwinterende eenden en ganzen kan nog niet met cijfers worden onderbouwd, maar gelet op de aantrekkingskracht van het gebied op doortrekkerszijn de verwachtingen hoog. In het gebied fourageren vogels die een voorkeur hebben voor slikken en ondiep water, een biotoop dat in Saeftinghe door de verzanding afneemt. Bergeend, Winter taling en Pijlstaart prefereren het slik. In mindere mate geldt dit ook voor Krakeend en Slobeend. De grazers onder de eenden, de Wilde eend en de Smient kunnen in Saeftinghe terecht waar door het beheer met schapen steeds meer mogelijkheden voor deze soorten zijn. Gok de weidevogels kunnen daar steeds vaker een plaats vinden. Evenals de wieretende eenden komen ook de steltlopers af op het slik. Er werden opvallend grote groepen fourage- rende Bonte StrandlopersZwarte Ruiters, Grutto's en Kluten waargenomen. Dok voor deze soorten geldt dat de waarde t.o.v. Saeftinghe groot is. 159

de Steltkluut | 1990 | | pagina 23