ALPENWATERSALAMANDER IN OOST Z.VL. door Luud Persijn Aan de recente berichten in de Steltkluut van augustus 1988 en februari 1990 over waarnemingen van Alpenwater salamanders, respectievelijk te Clinge (WMZ-bossen) en in een drinkput vlakbij artikeltje graag enkele toevoegen. De in de Steltkluut van in het voorjaar van '89 de Belgische grens wil ik in dit waarnemingen uit 1958 en 1990 februari '90 gemelde waarneming van een exemplaar in een drink put vlakbij de grens verbaasde mij. De betreffende drinkput, gegraven in de droge zomer van '76 en uitge diept in november '89 had ik bijna jaarlijks onderzocht op de aanwezigheid van amfibieën. Daarbij vond ik altijd wel exemplaren, meestal larven, van de Kleine Water- salamanader doch nooit kon ik de aanwezigheid van alpen water sa 1 amanders aantonen. Mijn verwachtingen voor 1990 waren dan ook hoog gespannen. Het eerste onderzoekje met schepnet (1) op 73 juni leverde tientallen larven van de KI. Watersalop maar geen a 1penwatersa1Op 5 augustus toen de waterdiepte door de aanhoudende droogte nog slechts ±40cm was deed ik een nieuw onderzoek. Dit keer had ik meer succes. Tussen de lichtbruine lar- van de kl. watersalamanders bevonden zich een drietal donkere en grotere sa 1amander1 arven die na determinatie (2) larven van de a 1penwatersa1amander bleken te zijn. Nieuwsgierig geworden heb ik een nabijgelegen drinkput eveneens bemonsterd: in deze put was de verhouding alpen-/kleine watersa1amander juist andersom dus hier vele -tientallen- larven de alpenwatersalamander en maar enkele van de kleine. Eitjes - watersalamanders Cone 1us i es Wanneer we de recente vindplaatsen, alle in het dekzand- gebied en in of vlakbij bos, vergelijken met de litera tuurgegevens valt het op deze goed voldoen aan de daarin vermelde biotoopbeschrijvingen van de Alpenwater salamander, namelijk de grote voorkeur voor zandige leemgrond met bos in de direkte omgeving. Bos is kennelijk het meest geschikte landbiotoop voor de volwassen exemplaren. De vindplaatsen sluiten tevens direkt aan op de Bel gische populaties, waar deze salamander nog algemeen schijnt voor te komen. 15

de Steltkluut | 1991 | | pagina 17