Volledigheidshalve moet ik hier even uiteenzetten dat je zoiets op verschillende manieren kunt aanpakken. Hoe zet je het op en wat doe je met de resultaten. Je kunt ook eerst overwegen of er behoefte is aan nestgelegenheid, je kunt ook een aantal broedparen van een bepaalde soort trachten te beïnvloeden, of je kunt gewoon uit educatief oogpunt wat kasten ophangen en de natuur z'n gang laten gaan. Wat betreft het percentage bezetting verdeeld over bepaalde soorten is het bijzonder leuk om e.e.a. bij te houden. We vonden het al een prestatie van de jeugdgroep, dat ze vanuit Terneuzen de kasten in de Braakman gingen plaatsen..Maar om daarna regelmatige controles uit te gaan voeren verdeeld over de broedseizoen, met bovendien schoonmaakbeurten en onderhoud hadden we gelijk al twijfels. Op het fietsje naar de Braakman is een paar keer leuk, maar dat hou je niet vol. Bovendien moet er ter plaatse nog een ladder zijn, want je moet meestal de boom in. De praktijk heeft n.l. geleerd dat te laag hangen verstoring en vandalisme tot gevolg heeft.Niettemin blijft zo'n projekt zeer stimulerend werken omdat het zichtbare resultaten geeft. Nog even memoreren: de diverse typen kasten zijn breed uitgemeten behandeld in het aprilnummer van 1988. Om nu e.e.a. praktisch meer uitvoerbaar te houden viel ons oog op de Zuiderbegraafplaats in Terneuzen. Ter plaatse hingen reeds enige kasten welliswaar met achterstallig onderhoud. Na enig speurwerk kwamen we er achter dat dit projekt was opgezet door Marco van Graefschepe, die nu vanwege studie geen tijd meer beschikbaar had om dat allemaal bij te houden. Dit was een prachtige kans om een nestkastprojekt over te nemen. Zo'n plek is een stiltegebied, er is geen verstoring, toestemming is verleend en een ladder is beschikbaar. Mooier kan het toch niet. Daarop inspelen kon alleen maar voldoening geven. Daar het merendeel uit mezenkasten bestond, die bovendien zwaar waren aangepikt door spechten, gingen onze gedachten uit naar een grotere variatie. Derhalve werd het timmergereedschap maar weer eens ter hand genomen en de volgende werkstukken afgeleverd: 2 spechtenkasten, 2 grauwe vliegenvangerkasten, 2 bonte vliegerkasten en 2 boomkruiperkasten. Bovendien een aantal plaatjes om de vliegopeningen van de mezenkasten te fatsoeneren. Ook enkele buismodelkasten werden door het bekende duo Alex Wieland/Angelo de Caluwé opgehangen. Dit alles in febr. '89. In totaal hangen daar nu ruim 20 kasten. Hoe verliep het nu verder? De bonte spechten die er hun vaste stek hadden in een uitgeholde stam van een abeel,

de Steltkluut | 1991 | | pagina 21