lagere peil gehandhaafd 'blijft, zal het aantal broed- paren van een deel van deze soorten ongetwijfeld af nemen. Voor de Bontbekplevier is de Riemens II het enige binnendijkse broedgebied van Zeeuws-Vlaanderen. Elders ontbreekt het biotoop voor deze sterk aan zout of brak water gebonden soort. Door verruiging van een perceel voormalige tuinbouwgrond nam een aantal zangvogelsoorten behoorlijk toe. Hieruit blijkt dat hoewel bij landbouwers en natuurbeheerders verruiging een negatieve klank heeft, dit voor vogels niet ongunstig is, integendeel zelfs. Aanbevelingen In dit artikel komt vooral de ornithologische waarde van het gebied aan de orde. Onderzoek naar de vegetatie van het gebied is gewenst. De vegetatie reageert namelijk nog sneller op veranderingen. Het gebied is het kader van de Relatienota aangewezen als reservaatsgebied. Invulling hiervan heeft echter nog niet plaats gevonden. Het is daarentegen wel gewenst. Het spreekt voor zich dat de grondgebruikers daarvoor moeten worden gecompenseerd. Welke status het gebied ook krijgt, begrazing met rund vee is noodzakelijk. Het is namelijk de enige manier om het in stand te houden. Het waterpeil zou weer een natuurlijk verloop moeten krijgen. Dit betekent een hoog peil in de winter en vanaf het voorjaar naar de zomer toe geleidelijk een lager peil. Bij de afwateringswerkzaamheden is hierin ook voorzien. Om te voorkomen dat de Riemens II kreek leeg zou stromen werd aan de Hasjesstraat een sluisje geplaatst. Helaas werd het sluisje de laatste jaren vaak helemaal gestreken. 61

de Steltkluut | 1991 | | pagina 15