KAMSALAMANDER IN DE PUT door Rudie Geus De amfibieënstand is de laatste decennia door de veran deringen in de landbouw sterk achteruitgegaan. Een van de meest bedreigde soorten is de Kamsalamander (Triturus cristatus), een soort die in Zeeland voor namelijk gebonden is aan drinkputten. Kortom, de kamsalamander zit in de put. Begin dit jaar is door Winant Halfwerk, stagiair bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland, een plan tot behoud van de kamsalamander in Oost-Zeeuws-Vlaanderen opgesteld. Komende jaren willen we proberen via de aktie "Kamsalamander in de put" dit plan uit te voeren. Dit artikel geeft een beeld van de kamsalamander in het algemeen en een overzicht van de geplande aktie en uit voering. DE BIOLOGIE VAN DE KAMSALAMANDER -Uiterlijk De Kamsalamander is de grootste van alle Europese water salamanders met afmetingen tot 18 cm. De soort wordt ook wel Grote Watersalamander, Konings- en zelfs Keizer- salamander genoemd. Ze zijn herkenbaar aan de typische bruine tot zwarte rug of flanken. In het voorjaar hebben de mannetjes een imposante rug- of staartkam. De kleur van de buik vari eert van oranje-rood tot oranje-geel en is zwaar gete kend met donkere vlekken. -Verspreiding De Kamsalamander komt in bijna alle Europese landen voor. De verspreiding in ons land is voornamelijk gere lateerd aan rivier- en beekdalen. In een groot deel van Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn in het verleden nooit gerichte inventarisaties naar kam- salamanders of. amfibieën in het algemeen gedaan. Uit gezonderd de amfibieëninventarisatie van Koen Middeljans ten zuiden van Axel (1989) en enkele inventarisaties van de Herpetologische Studiegroep Zeeland (1986 en 1988) berusten alle waarnemingen op een toevallige ontmoeting. 64

de Steltkluut | 1991 | | pagina 18