DE KAMSALAMANDER STRATEGISCH door Peter Maas In het bovenstaande artikel hebben we zo'n beetje gezien wat de Kansalamander nodig heeft om te kunnen overleven. In het kort: 1. Water als voortplantingsbiotoop -zoet, schoon water met water- of oeverplanten -snel opwarmend in het voorjaar -voldoende ruimte voor baltsgedrag 2. Zomerverblijfgebied -ruige overhoekjes met veel schuilgelegenheid -verbindingslijnen naar overige gebieden 3Overwinteringsplaats -tamelijk konstante temperatuur en luchtvochtigheid -bijvoorbeeld in kelders, onder een hoop stenen, vermolmd hout of zelfs in de grond. We weten ook heel globaal waar de Kamsalamander in onze streek (nog) voorkomt. Wat kunnen we dan vervolgens met onze kennis doen om de leefomstandigheden te verbeteren zodat de populatie zich kan herstellen en opnieuw uit breiden? Puntsgewijs worden hieronder een aantal moge lijkheden aangegeven. 1.Aankoop door natuurbeherende instantie De zogenaamde traditionele natuurgebieden komen in principe voor aankoop in aanmerking: kreken, moerassen, dijken, bossen, enz. Het Staatsbosbeheer is dan veelal de beherende instantie. Steeds nijpender wordt echter de vraag gesteld:is er wel geld voor aankoop, en, minstens zo belangrijk, is er wel geld om een goed beheer uit te voeren? Zo ja, dan zou het Staatsbosbeheer in voorkomende gevallen speciaal rekening kunnen houden met de wensen van de Kam salamander. Zo zijn recent twee nieuwe putten gegraven in een weilandje met knotwilgen in de Nieuwe Karnemelk- polder 2.Relatienota Verreweg het grootste deel van Zeeuws-Vlaamse bodem is in agrarisch gebruik; in de gemeente Axel is dit b.v. iets meer dan 80%. De Relatienota geeft hier mogelijk heden die zowel voor natuur als (nog belangrijker) voor de boer iets te bieden heeft. De relatienota is uitslui tend toepasbaar op daar speciaal voor aangewezen gron den. Veelal gaat het om gebieden die in normaal agra risch gebruik zijn, maar die daarnaast belangrijke natuurwaarden herbergen. We kennen de Reservaats- 67

de Steltkluut | 1991 | | pagina 21