ECOLOGISCH GRÖENBËHEER IN DE PLANTSOENEN VOORLICHTING door Luciën Calle De aKtuele natuurwaarde van Oost Zeeuws Vlaanderen gaat nog steeds ver der achteruit. De belangrijkste oorzaken van deze achteruitgang zijn gekend: schaalvergroting, verdwijning van kleine landschapselementen, omzetting van wel land In akkerland, vervulling, vermesting en ontwatering. Met de verdere ecologi sche achteruitgang van het "buitengebied" wordt de natuurwaarde van het stedelijk groen, relatief gezien, steeds belangrijker. Uit onderzoek is bv. gebleken dat veel in sektensoorten, zoals de Wolbij en de Mas kerbijen, In Nederland nu geheel afhankelijk geworden zijn van stedelijk groen. Stedelijk groen heeft natuurlijk zijn beper kingen. Het Is doorsneden met wegen, waar kruipende organismen steeds ver pletterd worden. Planten, vliegende Insek ten en vogels hebben daar echter minder last van. Met een goede aanpak zijn voor met name deze organismen, in de plant soenen heel aardige gebiedjes te creëren. De druk op Gemeenten om tot een belelds wijziging te komen Is de laatste |aren toe genomen, o.a. door "Gemeenten glfvrlj aktles". Verschillende Gemeenten hebben beterschap beloofd met de Inten tie minder gif in de plantsoenen te gaan gebruiken. Zo lang niet tot in de details uit gewerkte plannen om binnen maximaal een 5 tal jaren tot volledige uitbanning van het gif In de plantsoenen worden gepre senteerd, hebben we aan al deze vage be loften niets. De Gemeente Terneuzen heeft het voornemen om een nieuw beleid op te starten met een Groenbeleidsplan. Het welslagen van een mens en natuurvrlen delijk groenbeleid is afhankelijk van het begrip hiervoor, van de bewoners In be treffende wijken. Men heeft hier af te reke nen met het zeer diep gewortelde netheidssyndroom en het onbegrip voor de ecologische betekenis van "onkruid", voorwaar geen eenvoudige opgave. Ook bij de aanleg van de "wlldtuln", begin jaren 70, in Terneuzen, overigens een zeer lof waardig Initiatief, speelden dergelijke pro blemen. Bij de Plantsoenendienst ervaarde men de eenzijdige kweekvegeta tie als probleem, en veel mensen be schouwden het als een vuile bende, waardoor ze er hun eigen vuil maar aan toevoegden. In de Gemeente Axel en de Gemeente Terneuzen Is gexperimenteerd met inzaai van kruidenmengsels (1). Beide Gemeenten zijn gestopt met de experimen ten omdat er teveel klachten waren. Een heel Intensieve voorlichtlngskampagne is dus noodzakelijk. Van een ecologisch groenbeheer is op dit moment in Zeeuws Vlaanderen nog vrijwel 77

de Steltkluut | 1991 | | pagina 7