NATIONALE WERKDAG IN HET LANDSCHAP THEMA: NATUURLIJKE OEVERS IN BEWEGING. Zoals in de vorige Steltkluut reeds aangekondigd, wordt op 12 oktober de Nationale Werkdag in het Land schap georganiseerd. Hiermee wordt het seizoen '91/'92 van de "knotters" en andere "landschaps onderhouders" geopend. Per pro vincie staat er een bepaalde regio centraal, in Zeeland is dat dit jaar: Oost Zeeuws-Vlaanderen. De orga nisatie van de dag is in handen van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland (S.L.Z.), die onder meer verschillende werkgroepen uit Zee land heeft uitgenodigd om in Oost Zeeuws-Vlaanderen "acte de pre sence" te geven. Hopelijk mogen we veel mensen verwelkomen want er is heel wat werk te doen. Naast het snoeien van'n twintigtal knotwil gen, wordt er gewerkt aan het op zetten van een natuurlijke oeverbescherming langs een deel van de Boschkreek, Oude Zeedijk te Axel. De afkalving van het weiland wordt gestopt, nu niet eens door puinstort, hardhouten of met zware metalen geinpregneerde beschoei ingen, maar simpelweg door ge bruik te maken van het hout wat vrijkomt bij het knotten van de wil gen. Van het dikke hout maken we palen; het dunne rijshout wordt tot musters gebonden en dat is eigen lijk al wat we nodig hebben om een natuurlijke oeverbescherming op te zetten. Ook wordt er een veekerend raster geplaatst om vertrapping van de zode door het vee te keren, en wordt er volgend voorjaar een aan tal rietstekken ingeplant. Tegen de tijd dat "onze" beschoeiing het be geeft, heeft het riet zich zover uitge breid dat het de beschermde funktie van de beschoeiing kan overne men. 100% natuurlijke materialen (nou ja, het prikkeldraad....), natuur- of milieuvriendelijker kunnen zelfs wij het niet bedenken. Een en ander gebeurt in nauwe sa menwerking met -de eigenaar van het weiland, Dhr. Dieleman -het Wa terschap de Drie Ambachten, die onder meerde rietstekken zal leve ren -'visclub de Bossche Vrienden, die zal werken aan het veekerend raster -en dan natuurlijk de vrijwilli gers; de knotgroep van de Steltkluut is het aan haar stand verplicht om haar beste beentje voor te zetten. Maar we verwachten ook mensen uit de doordeweekse ploeg (V.L.P. - O.Z.VI.), misschien ook mensen van 't Duumpje, Werkgroep Land schapsverzorging Walcheren en wie weet ook nog een scouting- ploeg o.i.d. Naast deze klus zullen we in de omgeving op enkele loka- ties nog meer laten zien vanwat na tuur- en landschapsonderhoud in Zeeland betekend. 94

de Steltkluut | 1991 | | pagina 8