ONGENODE GASTEN? In het laatst verschenen nummer van de Zeeland Woonkrant stond een artikel met de titel "Ongenode gasten onder uw dak". Het artikel was erg ongenuanceerd, een ci taat: "Als de vogelmijt eenmaal uw huis in bezit heeft genomen, draait u als huurder op voor de ontsmetting. Daarvoor moet u soms tijdelijk uw huis uit. U heeft namelijk de zorgplicht om als goed huisvader het nestelen van vogels in/tegen uw huis te be letten en om nesten weg te halen. Een nest met inhoud kunt u het beste in een plastic zak doen en daarna met het huisvuil mee geven". Als vogelbeschermer schrik je daarvan. Nog dit jaar heeft de Vogelwerkgroep van de Steltkluut getracht meer begrip voor de Huiszwaluw te krijgen. Een soort die vaak aan de buitenkant van woningen nestelt. Tegelijk met de telling van het aantal nes ten kreeg iedereen met Huiszwaluwen aan de woning, een folder in de bus waarin in formatie over deze soort was opgenomen. Deze actie vond plaats op initiatief van Vo gelbescherming. Een andere soort waar aan Vogelbescherming aandacht besteed is de Gierzwaluw. Deze soort nestelt onder daken. Deze acties worden natuurlijk niet voor niets op touw gezet. Het gaat name lijk met beide soorten niet goed. Aan der gelijke ongenuanceerde berichten heeft dan ook niemand behoefte! Omdat er in hetzelfde artikel een telefoon nummer (08370-19061) stond van de Hoofdinspectie Milieuhygine van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, heb ik hen maar eens gebeld en de inhoud van het artikel voorgelegd. Daar kreeg ik een genuanceerder verhaal te horen. Alvo rens daar verslag van te doen eerst wat achtergrond informatie. Vogels hebben net zo goed als zoogdieren soms last van parasieten en insekten. De vogelmijt is een organisme wiens leven af hangt van vogelbloed. Een prima plek voor zo'n organisme is een vogelnest. Je hoeft maar te wachten tot er een vogel in komt, waarna je naar hem toe gaat en even wat bloed aftapt. Het leven van de vogelmijt is verzekerd en meestal heeft de vogel er wei nig last van. Als de vogels het nest definitief verlaten hebben, komt de mijt in voedselproblemen, het kan dan gebeuren dat ze op hun zoek tocht in huis terecht komen en ten einde raad maar genoegen nemen met mensen bloed. Het klinkt erger dan het is, het ver oorzaakt hoogstens wat jeuk. Het is zelfs minder erg dan een muggesteek. Bij de eerder genoemde Hoofdinspectie kon men mij vertellen dat niet vanuit elk vo gelnest de mijten in huis terecht komen, zo als eerder aangehaald artikel suggereert. Per jaar komen er bij hen enkele tientallen klachten binnen. Ook bij gemeenten en wo ningbouwverenigingen komen klachten binnen die verband houden met de vogel mijt. Als regel volstaat een lokale bestrij ding op de plaats van het nest. In het zeldzame geval dat de hele de woning ontsmet moet worden, duurt dat slechts een paar uur. Volgens de Hoofdinspectie is een andere methode om overlast te voor komen, het weghalen van de nesten na het broedseizoen. Immers tijdens het broed- seizoen bezoeken de vogels regelmatig het nest en blijven de vogelmijten dicht bij de voedselbron. Het weghalen van de nesten na het broedseizoen kan zelfs voor de vo gels gunstig zijn, omdat daarmee ook de mijten verdwijnen die in het nest kunnen 124

de Steltkluut | 1991 | | pagina 22