VAN DE REDAKTIE TIPS EN TRUCS VOOR SCHRIJVERS aanwezig. De ruigtes geven veel vogels broed- en fourageermogelijkheden zoals fi- tis, tjiftjaf, putter, tuinfluiter, winterkoning, merel, zanglijster, kneu en groenling. Ver der broeden er sinds enkele jaren kauw, ho- lenduif, torenvalk en wellicht ook de steenuil (in de hier aanwezige konijneho len). In maart was een koppeltje aanwezig waarvan er een een ransuil verjoeg. Verder waren er broedgevallen van wilde eend, fazant, patrijs en bergeend. Zo kan ik nog wel even doorgaan maar dat doe ik niet om nu maar eens ter zake ter zake te komen. Een gevarieerde flora en fauna krijgen is niet zo moeilijk. Met een beetje in de grond te 'rommelen', de boel de boel kunnen laten en het verder aan de natuur over te laten komt dit van zelf. George Calon Hoek Ook binnen de Steltkluut heeft de computer zijn intrede gedaan. Niet alleen veel leden maken gebruik van de computer, ook de redactie doet er het typewerk en tenslotte de to tale lay-out mee. De computer belooft veel en laten we eerlijk zijn, hij kan ook veel zoniet alles. Een aanzienlijke tijdsbesparing moet daarbij mogelijk zijn. Vandaar dit artikel. Mocht je denken dat je met getypte copy niet meer terecht kan dan hebt u het mis: ook als het getypt is zal de redaktie graag uw pennevrucht ontvangen. Voor deze mensen is dit artikel dan ook uiteindelijk niet bedoeld. Nee mensen die een PC tot hun beschikking hebben en de redaktie copy willen toezenden, daar willen we het even tegen hebben. Voor het gemak gaan we ervan uit dat je werkt met een versie van WordPefect. Een an dere 'ASCII'-tekstverwerker is natuurlijk ook mogelijk. Het lay-out-programma waar de redaktie mee werkt (Ventura) leest weliswaar makkelijk WP-teksten in maar ze moeten wel voldoen aan bepaalde 'voorwaarden'. Nu kan de red aktie elke WP-tekst opnieuw gaan doornemen om deze compatibel te maken met Ventu ra ware het niet dat dit in feite overbodig werk is dus u snapt het alu krijgt van mij een aantal aanwijzingen. Bij het maken van teksten wordt veelvuldig gebruik gemaakt van Returns. In Ventura pro duceren deze afzonderlijke alinea's. Het verzoek dus om deze zo weinig mogelijk te ge bruiken behalve daar waar je zelf een nieuwe alinea wilt hebben. Zo veel mogelijk 'kaal' typen dus, recht toe recht aan! Een uitdraai waarbij je zelf de lay-out aangeeft is natuurlijk ideaal. Een ander probleem zijn de leestekens, maar daar kunnen we de volgende oplos sing voor geven. Het betreffende teken opzoeken in de ASCII-code tabel en dit getal zet ten tussen <en Een voorbeeld: het woord 'variëteit'. De deelteken e heeft als code 137. U moet dan na de 'i' het typen, dan het getal 137 en dan het '>-teken' en vervol gens de rest van het woord. Ik geef toe, niet handig maar als je nou toch aan het werk benten anders moet de red aktie alles nog eens gaan nalopen op leestekens. Bij het bewaren van teksten doet zich ook een probleem voor omdat immers met het bewaren tegelijkertijd een aantal WP- codes worden meegesaved via het F7-bewaar menu. Beter is gebruik te maken van Tekst in/uit instructie: CTRL-F5 en daarna optie 3 te nemen. Op deze manier worden de WP-codes niet meebewaard. En omdat de redaktie werkt met een oude maar getrouwe XT-PC dus geen HD-diskettes opsturen maar 720 Kb diskettes dan wel 360 Kb diskettes. Alvast bedankt. Cyriel Smet 128

de Steltkluut | 1991 | | pagina 26