ZWEEFVLIEGEN: EEN VLUCHTIGE KENNISMAKING. Bosgebied van Moerbeke op zaterdag 7 november 1992 Om 14.00 uur. De Putting en de Grote Vogel op zondag 13 december 1992 om 14.00 uur. Naamgeving Verschijningsvorm Plaats van samenkomst de suikerfabriek te Moerbeke. Met Cyrilla Gillis op zoek naar paddesstoelen in de omgeving van Moerbeke. Laarzen zijn noodzakelijk. Begin november is de beste tijd om naar paddestoelen te kijken. U zult versteld staan van de enorme variatie aan paddestoelen die ter plaatse groeit. Voor informatie bellen naar 091-574451 of vanuit Nederland 00-3291574451 Een wandeling onder leiding van Adri van de Wiel. Pllats van afspraak de kerk van Hengstdijk. Laarzen niet per sé nodig. De wandeling gaat door het landschappelijk aantrekkelijke poldergebied ten oosten van Hengstdijk. In het ganzenreservaat de Putting zullen ongetwijfeld Kolganzen en Smien ten worden waargenomen en op de Grote Vogelkreek verschillende soorten eenden waar onder Brilduiker en Wintertaling. Voor informatie bellen naar: 01147-1680 of vanuit België 00-3111591846. Toen mij enige tijd geleden werd gevraagd of ik ook natuur-gerichte interesses had, gaf ik te kennen dat ik sinds een aantal jaren belangstelling had voor het doen en laten van li- belles en zweefvliegen. De aangesprokene begon daarop luidkeels te lachen en vroeg mij vervolgens (al snikkend) of ik vanuit mijn zweefvliegtuig de libelles met een netje pro beerde te vangen. Tegen zoveel onzin was ik uiteraard niet opgewassen, zeker niet wan neer men zoals ik deze hobby bloedseieus opvat. En het gesprek werd daarop, sterk afgekoeld, spoedig beëindigd. Bovenstaand (gefingeerd) verhaal gebruik ik om aan te geven dat HET zweefvliegen veel bekender en aansprekender is dan DE zweefvliegen. Aangezien ik echter graag voor ach tergestelde groepen opkom, wil ik U in het kort kennis laten maken met deze tweevleuge- lige insekten. Te danken aan het vermogen om in volle vlucht plotseling in de lucht te blijven hangen om vervolgens gelijk op topsnelheid de reis te vervolgen, of -aangezien m.n. mannelijke exemplaren dit gedrag vertonen, waarschijnlijk om eventueel aanwezige vrouwtjes beter te kunnen waarnemen- het reisschema drastisch aan te passen. De in deze streek ook al gemeen voorkomende Menuetzweefvlieg is een kei in dit zweven/versnellen. Zeer gevarieerd. Een groot aantal soorten heeft zich als het ware verkleed als bij, wesp of hommel om in geval van confrontatie met een eventuele belager (m.n. vogels) bij deze negatieve ervaringen op te roepen aangaande consumptie van deze angeldragende in sekten, zichzelf zodoende kansen scheppend te overleven. Andere manieren naast deze imitatie van uiterlijk die in de strijd worden geworpen zijn gedragsimitatie van sommige wespen (spinnendoder), het ontwikkelen van zeer onopvallende kleuren en vlieg- en ge zichtsvermogen. T.o.v. de mens werkt imitatie van uiterlijk negatief: Veel zweefvliegen worden voor wespen of hommels aangezien en platgemept. 14

de Steltkluut | 1992 | | pagina 14