Voorkomen in Nederland en daarbuiten de mg en ook nog dat de poten ver voorbij de staart uitsteken. De vogel verdwijnt en komt niet meer terug. De aanwezige Groenpootruiter produceerde z'n klassiek driedelig 'tjuu-tjuu-tjuu'. Konsultatie van enige literatuur en het be luisteren van een geluidscassette bevestig de reeds mijn vermoeden dat dit een waarneming van een Poelmiter betrof. Het zou gaan om een adulte vogel die reeds in winterkleed was geruid (Colston Burton 1988, Harris et al. 1989, Hayman et al. 1986, Cramp Simmons 1983). De poelmiter is een vogel van open delen bij meren, rivieren, ondergelopen weiland etc. In Europa broedt hij waarschijnlijk en kel nog met enkele paartjes in Roemenië, en verder algemeen in de Oekraïne, Wit Rusland en de Russische Federatie naar het oosten toe tot voorbij het Baikal Meer. Het overwinteren gebeurt in India, Indone sië, Zuid-oost Azië en Australië. Een deel van de vogels trekt ook langs de Zwarte Zee naar Afrika ten zuiden van de Sahara De trek vangt aan in juli en duurt to septem ber; de temgtrek naar de broedgebieden start in maart en duurt tot in mei (Cramp Simmons 1983, Voous 1960). Tot 1968 (Commissie voor de Nederlandse Avifauna 1970) werd de Poelmiter om schreven als een onregelmatige gast (een twintigtal bevestigde en onbevestigde ge vallen). Luttik Wassink (1980) vermelden tussen 1957 en 1979 een vijftigtal waarne mingen voor Nederland (figuur 1 2) Histogram 1. Voorkomen van Poelruiter Tringa stagnatilis in Nederland, lie zwarte staven hebben betrekking op het aantal gevallen dat is vastgesteld in een jaar en de witte staven op het aantal individucn/Occurrence of Marsh Sandpiper Tringa stagnatilis in the Netherlands. The black bars refer to the number of records established in a year and the white bars to the number of individuals {Robert- Lubtik) Fig. 1 Uit Luttik en Wassink (1980) ~J I F I M Histogram 2. Seizoenspatroon van Poelruiter Tringa stagnatilis in Nederland. De zwarte staven hebben betrekking op het aantal gevallen dat is vastgesteld in een week en de witte staven op het aantal individuen/Seasonal pattern of Marsh Sand piper Tringa stagnatilis in the Netherlands. The black bars refer to the number of records established in a week and the white bars to the number of individuals {Robert Lubtik Fig. 2 Uit Luttik en Wassink (1980) 18

de Steltkluut | 1992 | | pagina 18