WANDELBOS HOF TER ZANDE KLOOSTERZANDE. VAN NATUURBOS TOT WANDELPARK? BOMEN EN STRUIKEN. STINZENPLANTEN. door Luciën Calle Midden in Kloosterzande ligt naast het Ge meentehuis een opmerkelijk bosje. Tesa- men met de weilanden langs het Vredeslaantje vormt dit het groene hart van Kloosterzande. Het is een prachtig gebied. Veel inwoners van Kloosterzande komen hier graag wandelen. Het bosje en de weilanden er omheen zijn al van respectabele leeftijd. Al in 1250 bouwden de Cisterciensermonniken hier een kapel. In 1583 werd het Prinsenhuis gebouwd. Er omheen werd een prachtige kloostertuin aangelegd. Naast een grote variatie aan bomen en struiken werden er ook allerlei stinzenplanten aangeplant. Stinzenplanten zijn voornamelijk in het vroege voorjaar uitbundig bloeiende, niet inheemse planten. Ze werden vaak bij kas telen, kloosters, buitenplaatsen ed. uitge- plant. Pakweg de laatste 150 jaar werd de kloos tertuin minder intensief onderhouden. Daardoor kregen allerlei inheemse bomen en struiken hun kans. De meeste open plekken werden eerst ingenomen door Gladde iepen, later ook door Esdoorns. Zo veranderde de kloostertuin langzaam tot het parkbosje zoals we dat nu kennen. De stinzenplanten konden zich prima handha ven en doordat de natuurlijke proccessen meer hun gang konden gaan steeg de na tuurwaarde nog verder. Hoe klein het bos je ook is, het is bij mijn weten het enige bosje in Z.VI. waar de Gladde iep als domi nante soort voorkomt en een van de zeer weinige waar dergelijke, voor onze streek karakteristieke natuurlijke bosprocessen een kans kregen. De biologische diversiteit is daardoor erg hoog, een beschrijving daarvan zou vele pagina's beslaan. Ik be perk me hier tot enkele opmerkingen over de bomen en de struiken, de stinzenplan ten en de paddestoelen. Als we naar de hoogte, omtrek en leeftijd van de bomen kijken staan er in dit bosje een heleboel recordbomen. De Plataan is met zijn 30 meter hoogte, 431 cm omtrek en vermoedelijke leeftijd van 150-175 jaar de meest monumentale Plataan van Z.vl. Datzelfde geld voorde Es met resp. 18 m., 341 cm. en ca. 150 jaar. Ook de Acacia met 17 m.385 cm. en ca. 100 jaar en de Paar- dekastanje met 22 m., 403 cm. en ca. 150- 175 jaar scoren erg hoog. Al deze bomen staan op de nationale lijst van monumenta le bomen van de Bomenstichting. Opval lend zijn ook de oude Gele kornoelje, Kardinaalsmuts en Amandel. Wie in het vroege voorjaar door dit bosje een wandeling maakt wordt verrast door de uitbundig bloeiende stinzenplanten. Wat betreft deze planten kent dit bosje binnen Z.VI. niet haar gelijke. Heel marginaal vin den we ook wel wat stinzenplanten in oude pastorietuinen en het parkbosje de Elder- schans. Om een indruk te geven van de soortenrijkdom: Blauwe anemoon, Bosa- nemoon, Italiaanse aronskelk, Gevlekte aronskelk, Grote sneeuwroem, Winterako- niet, Gewoon sneeuwklokje, Groot sneeuwklokje, Lente klokje, Knikkend vo- gelmelk, Gewoon vogelmelk, Overblijven de ossetong, Japanse duizendknoop, Slanke sleutelbloem, Stengelloze sleutel bloem, Gewone sleutelbloem, Kleine maagdepalm, Maarts viooltje, Breed long- kruid, Sterhiacint, Crocusspec. en Wilde narcis spec. (Minimaal 2 soorten). Voor wie interesse heeft om deze prach tige plantjes eens te leren kennen, kunnen we verwijzen naar de excursie op 22 fe bruari, om 10.00 uur. De excursie wordt ge- 8

de Steltkluut | 1992 | | pagina 8