HET LANDSCHAPSBELEIDSPLAN VAN DE GEMEENTE HONTENISSE BEPLANTINGEN jctoor Luciën Calle ten we even het geheugen optrissen. e was het ook alweer begonnen? In de nter van '88-'89 werden er in de Gemeen- Hontenisse erg veel bomen geveld, ral in de "Kop Van Ossenisse" was het r en boos. Het leek wel of alle bomen te- lijk kaprijp waren. Het toch al tamelijk n landschap veranderde in een "maan- ndschap" en dat leverde bij een groep be- oners flinke irritaties op. Deze mensen rmden de Werkgroep Bomenbehoud. en handtekeningenaktie tegen deze kaal slag werd opgezet. Met opmerkelijk veel re- Itaat, de werkgroep bleek een breed draagvlak onder de bevolking te hebben. De vellingen gingen echter verder. De werkgroep zette haar protest kracht bij door et ophangen van spandoeken en het met witte kruisen bekalken van de nog te vellen men. De bomertwerkgroep van de Stelt- luut voerde een inventarisatie uit naar het menbestand op de dijken. De resultaten an deze inventarisatie werden tesamen et aanbevelingen voor verbeteringen in apportvorm naar de belanghebbenden erstuurd. Dit alles ging gepaard met een anzienlijke hoeveelheid publiciteit. De Semeente Hontenisse besloot daarop tot en vergadering met alle belanghebben- en. Op deze vergadering werd besloten et een en het ander beter te regelen door iddel van een landschapsbeleidsplan. -let Bureau Bosch en Slabbers kreeg de Dpdracht het plan samen te stellen. De be- anghebbenden kregen een plaats in de be geleidingscommissie, zo kon direct met de wensen van de verschillende groepen re ining worden gehouden. Ook de Stelt- kluut (Lucien Calle) en de Werkgroep Bomenbehoud (Francine Rademakers) na men zitting in deze begeleidingsgroep. Wat is nu eigenlijk een Landschapsbeleidsplan en hoe zit het met de uitvoering ervan in de Gemeente Hontenisse? In een Landschapsbeleidsplan (LBP) for muleert de Gemeente haar wensen met be trekking tot de ontwikkeling en het beheer van het landschap. Het plan vormt een toet singskader voor plannen van derden. Daar naast probeert de Gemeente het plan zelf aktief uit te voeren (daar waar het Gemeen telijke eigendommen betreft) of in overleg met terreinbeherende instanties uitvoering te bevorderen. Ook een bestemmingsplan doet uitspraken over het landschap. Een bestemmingsplan is echter veel minder een ontwikkelings plan. Het legt de bestaande landschapsele menten vast en geeft er een bestemming aan. Een bestemmingsplan heeft juridische kracht, een landschapsbeleidsplan niet. Ui teraard is het slim om een landschapsbe leidsplan in een later stadium in een nieuw bestemmingsplan te vertalen, waardoor de plannen ook een juridische basis krijgen. De Gemeente Hontenisse werkt nog steeds met een sterk verouderd bestem mingsplan. In '88 werd een nieuw plan op gesteld. Het was een goed bestemmingsplan, maar na enige kritiek erop van landbouwzijde is het plan in een bureaula verdwenen. Nu het landschaps beleidsplan in de zomer van '91 door de raad werd goedgekeurd is er alle aanlei ding om ook het bestemmingsplan maar weer eens boven tafel te halen. Hoe ziet nu in hoofdlijnen het plan eruit? In het plan wordt gekonstateerd dat de be plantingen nogal eenzijdig zijn (de vele rij en populieren, dikwijls van dezelfde leeftijd) en dat de beplantingen tamelijk wil lekeurig in het gebied aanwezig zijn. Er moet meer variatie komen, zowel wat be treft de soortensamenstelling als ook de leeftijden en er moet een duidelijker land schappelijk beeld komen. Welnu, door een grotere variatie aan bomen aan te planten 43

de Steltkluut | 1992 | | pagina 19