WAT BETEKENEN WATERPLANTEN VOOR DE VISSTAND? Waterplanten vormen een essentieel onderdeel van de leefomgeving van veel zoetwatervissen. Dat is wel gebleken uit allerlei wetenschap pelijk onderzoek dat vooral in de laatste decennia naar dit onderwerp is uitgevoerd. In het moderne visstand beheer kan men vrijwel niet om de relatie waterplanten en vis heen. Het is echter niet eenvoudig om vast te stellen op welke manier afzonderlijke vissoorten afhankelijk zijn van waterplanten. Biologiestudent Marco Kraal heeft daarom, voor zijn afstuderen, voor de O VB de bestaande kennis over dit onder werp verzameld en overzichtelijk weergegeven in een literatuurrapport. Hieronder leest u een samenvatting van het verslag. Als sportvisser en biologiestudent gaat je interesse natuurlijk uit naar onderzoek dat met vis en visstand te maken heeft. Geluk kig bestond bij de OVB de mogelijkheid een literatuurstudie te verrichten. In het kort bestaat een literatuurstudie uit het beantwoorden van een bepaalde vraag stelling, dit aan de hand van de aanwezige Kranswier wetenschappelijke literatuur. Het onder staande artikel gaat in op de relatie tussen vier inheemse vissoorten en waterplanten. Voor wat betreft de visstand, zijn water planten van belang door: - het bieden van schuilplaatsen; - het bieden van paai- en opgroeiplaatsen; - verhoging van het voedselaanbod door de aanwezigheid van insektelarven en water slakken; - het produceren van zuurstof. Vissen zijn dus afhankelijk van waterplan ten. Toch is deze afhankelijkheid niet voor alle vissen even duidelijk. Zo zou snoek het meest gebonden zijn aan vegetatie, brasem echter veel minder en blankvoorn en baars zouden een tussenpositie innemen. Duidelijk is wel dat het verdwijnen van ondergedoken waterplanten en de toename van algen grote gevolgen voor de visstand heeft: de snoekstand neemt sterk af, in veel wateren hebben de baars en blankvoorn het ook moeilijk en de brasem tenslotte neemt enorm in aantal toe. De oorzaak van het afnemen van de ondergedoken waterplan ten is de verrijking van het binnenwater met voedingsstoffen. Dit proces wordt eutrofië ring genoemd. In OVB-BERICHT 1991-2 wordt ineen artikel over de eutrofiëring van 67

de Steltkluut | 1992 | | pagina 19