Er kele voorbeelden: A. Axelse Sassing moet alleen maar ge sloopt worden omdat Hydro Agri meer ruim te claimt, ondanks een wereldwijde re essie in de kunstmest-industrie. Men aksepteert een verslechtering van leefbaarheid van o.a. Schapenbout, |argrette en Spui. Vrijkomende geluidsruimte in Sas van »?nt wordt niet gebruikt om het leefmilieu i Bas van Gent te verbeteren, maar wordt aschikbaar gesteld om ingevuld te worden or de industrie. D Er wordt met geen woord gerept over de verslechterende woonsituatie in Zand- raat-Oost i.v.m. industrievestiging op de xelse Vlakte. Men gaat zeer inkonsekwent te werk. aar leefomstandigheden voor Boeren- at, Axelse Sassing en overige te slopen jurt-schappen te slecht voor bewoning I ,n, worden deze omstandig heden voor luiskil, Sas van Gent en Westdorpe wel aksepteerd Ook worden, als dat beter tkomt normen aangepast, li dit verband past een toch wel opzienba- nde mededeling van de heer van Rooij- n tijdens de voorlichtingsavond in lemeuzen: Broomchemie is niet langer e n risikofaktor voor de omgeving (Temeu- len ligt bij zuid-westen wind wel letterlijk Inderde rook van Broomchemie). Het risi- io stopt vanaf nu kennelijk bij de hekken ian het bedrijfsterrein. Naar buiten toe kun- len er dus geen kalamiteiten meer optre- cen. Als het waar is, is het wel een f eruststellende gedachte. Zou het..?? f Wat gebeurt er met de Pierssenspolder- israat in Sluiskil bij verhuizing van Ovet ■taar Sluiskil-Oost? En wat met De Knol en jlpenbek bij aanleg WOV? I Vanuit de milieubeweging zijn we ge- fechtigd en verplicht de vraag te stellen aar deze uitbreiding toe dient. Het NMP- plus spreekt toch over een reduktie van uit stoot en energieverbruik in de orde van 50% en meer. En het wordt alsmaar duide lijker dat daar zelfs onder de huidige om standigheden bitter weinig van terecht komt. Schokkend is ook het toekomstbeeld dat Prof. Adema schetst bij zijn afscheid als hoogleraar luchthygiëne aan de Land- bouw-universiteit Wageningen. Hij becijfert dat een duurzame mondiale sa menleving slechts dan kan bestaan als het welvaarts-niveau in de Derde Wereld min stens verdubbelt en dat in het rijke Westen met maar liefst 80% vermindert. Wij stre ven hier niet naar een vermindering van de industrie met 80%, maar een verdubbeling van het bestaande areaal is hiermee toch wel zeer in tegenspraak. Pleidooi Op grond van deze bezwaren pleiten wij voor de volgende zaken: A. Het nieuwe plan Terneuzen-West moet volledig van de kaart verdwijnen en de Axelse Vlakte moet beperkt blijven tot de huidige Axelse Vlakte. B. De nieuwe woonwijk Terneuzen-over- de-kreek" moet begrensd worden. Daarbij moet het landschappelijk karakter in de Zaamslagpolder zoveel mogelijk behouden blijven en dient er een zeer ruime buffer langs de Otheense Kreek aangehouden te worden. C. Het plan Gebiedsgerichte Benadering gaat uit van een WOV. Wij pleiten voor een toekomstbeeld zonder WOV met minimale aanpassing van de infrastruktuur, uitgezon derd binnenvaart en rail-vervoer. Transport via deze vervoersmiddelen is immers ver uit het meest milieuvriendelijk, D. Een ekologische infra struktuur van een kilometer temidden van een zwaar geïn dustrialiseerde kanaalzone is een farce. De achteruitgang van het milieu is immers van zwaar negatieve invloed op de natuur en 57

de Steltkluut | 1992 | | pagina 9