inden-plantdag op Hondius VER DE PASTORIETUIN IN DE WALSTRAAT TE AXEL. p zaterdag 19 december, zo rond halt tien worden er op het Petrus Hondius 6 linden ge- lant. De leerlingen van het P.H. hebben het geld voor de aankoop van de linden zelf bij- engebracht door middel van de bomenfuif (zie vorige Steltkluut). Daarbij zal een rachtig bordje onthuld worden waarop staat dat de leerlingen van deze school, in samen- vrking met Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut, het initiatief hebben genomen cor deze aanplant. Tijdens de lessen biologie wordt speciaal aandacht gegeven aan het lang van bomen in ons landschap. Na het planten kunnen geïnteresseerde jongeren en dagje mee in het landschap, om daar allerlei praktisch onderhoudswerk te doen zo- knotwilgen knotten, hoogstamfruit snoeien e.d. Al met al een prachtig initiatief. (Lu ien Calle) ort geleden werden we gewezen op de mogelijke verkoop, en daardoor bedreiging, van Pastorietuin in de Walstraat te Axel. De financiële positie van de kerk was dermate echt dat daardoor de tuin helaas afgestoten moest worden. Er waren al potentiële ko ers. De bedoeling was om de tuin te doen plaatsmaken voor nieuwbouw, e Steltkluut heeft daartegen, en in overleg overigens met het kerkbestuur, een bezwaar- hrift verzonden naar de Gemeente Axel. Want het gaat hier niet om zomaar een stukje uin. In de tuin bevindt zich namelijk een mooie verzameling oudere bomen, een prachti- 3 vijver en een restant van een stukje wal, overblijfsel van de wallen die eens om het entrum van dit stadje lagen. De tuin heeft dus aanzienlijke cultuurhistorische waarden natuurwaarden. Bovendien is het een fraai stukje groen in het centrum, dat door om- onenden en recreanten als rustpunt gewaardeerd wordt. Eén van de potentiële kopers aakte af. Alleen de Woningbouwvereniging bleef over, met de plannen om hier bejaar- enwoningen te bouwen en een fysiotherapiecentrum. De woningbouwvereniging had erst deze nieuwbouw midden in de tuin gepland. Maar zowel de woningbouwvereniging Is de Gemeente Axel waren het met De Steltkluut eens dat zoiets erg zonde zou zijn oor de tuin. Toen een van de potentiële kopers afhaakte ontstond er ruimte om de bouw- annen aan te passen en het bouwwerk in de richting van de van Halewijnstraat te ver- aatsen. Daarmee zou het hele bouwwerk net buiten de tuin komen te liggen. De teltkluut was langs de ene kant wel opgelucht, maar bezorgdheid bleef over de geringe fstand tussen de tuin en de nieuwbouw. Dus ging een tweede brief naar de gemeente xel met het verzoek het gehele bouwwerk nog 10 meter verder naar het oosten te ver- chuiven. Nu is het De Steltkluut uiteraard niet te doen om in allerlei tijd- en geldverslindende proce- ures te geraken of de Woningbouwvereniging op hoge kosten te jagen. Toen de woning- I ouwvereniging verzocht om hierover een gesprek te hebben zijn we daar direct op in oegaan. Voor De Steltkluut staat enkel het behoud van de tuin voorop, de Woningbouw vereniging bleek bereid de tuin zoveel mogelijk te sparen. Een compromis werd dan ook snel bereikt. Ijdens de hoorzitting die hierover door de Gemeente Axel werd georganiseerd, werd het olgende vastgesteld: De Steltkluut trekt zijn tweede bezwaarschrift in. Daarvoor krijgt ze de zekerheid dat enkele met name genoemde bomen voor deze bouw niet worden ge- 'eld. Er wordt een hekwerk geplaatst tussen de tuin en de bouwwerkzaamheden, om te 'oorkomen dat er ongewenste neveneffecten gaan optreden in de tuin. Niet alle bomen ussen de straat en de nieuwbouw worden geveld (i.v.m. de doorzichtmogelijkheid voor de bejaarden). De woningbouwvereniging is bereid om tesamen met De Steltkluut te be- :ien welke van deze bomen wél en welke niét geveld mogen worden. Plezierig was dat iet kontakt hierover tussen de verschillende partijen (het Kerkbestuur, de Woningbouw vereniging, de Gemeente Axel en De Steltkluut) op een vriendelijke en behulpzame ma aier verliep. Belangrijkste conclusie is echter dat de tuin in zijn geheel behouden blijft! uciën Calle. 117

de Steltkluut | 1992 | | pagina 5