KNOTGROEP PLANT ZOMEREIKEN angs een onverharde weg in de Nieuwe Kamemelkpolder nabij Koewacht werden op zaterdag 6 aart een rij van 40 Zomereiken aangeplant. Niet direct een alledaagse bezigheid voor de knot- :roep. Voor wie de berichtjes in de regionale pers heeft gemist doen we hier nog even verslag. Vanwaar deze aktie? Waarom Zomereiken? omcrcikcn voelen zich uitstekend thuis op de arme zandgrond, ten zuiden van Koewacht. Het is en boomsoort die goed past in dit kleinschalige landschap. Eenmaal uitgegroeid tot machtige ei- Ven zullen ze zeker een ecologische en landschappelijke verrijking vormen. Genetisch. Vr is de laatste tijd veel te doen geweest over de genetische kwaliteit van onze bomen en struiken. Uit allerlei onderzoek blijkt dat deze kwaliteit dramatisch achteruit is gegaan. Het blijkt dat veel iheemse soorten wel aangeplant worden, maar dat de herkomst van het plantgoed toch meestal ui- 'ieems is. Zo worden er in Nederland wel veel Zomereiken aangeplant, maar de herkomst van ;ze bomen is vaak Zuid Europa, omdat daar de eiken betere groeikwaliteiten hebben. En omdat eze Zuid-Europese Zomereiken kunnen kruisen met onze inheemse (het is immers dezelfde oort) worden onze inheemse eiken door dit uitheems genetisch geweld weggedrukt. Welnu, om ook een bijdrage te kunnen leveren aan de genetische kwaliteit van onze eiken werden der Zomereiken van gegarandeerd inheemse herkomst aangeplant. ubsidie. Naast de hulp bij het inplanten gaf de knotgrocp ook een aanplantsubsidic. Het geven van een sub die voor het aanplanten van een landschappelijke beplanting had de knotgrocp nog niet eerder ge- aan. Dat was ook nog niet nodig geweest. Particuliere eigenaren konden daar in het verleden nmers subsidie bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voor aanvragen. De ibsidiercgeling is dit jaar echter gesloten gebleven (behalve daar waar er een hcrplantplicht geldt, is instand houden wat we hebben en niks uitgeven voor uitbreiding van landschappelijke beplan- ng!). De Steltkluut wil hiertegen protest aantekenen. Ze vindt dat deze subsidiëring een taak van et Ministerie behoort te blijven. In belang van natuur en landschap hoort hier niet op te worden ezuinigd! erug naar het planten van de eiken. Bij de groep mensen die kwamen helpen met het planten wa rn gelukkig ook een aantal kinderen. Boompje groot, plantcrtjc dood zegt men wel eens. Voor ;ze kinderen geldt dat wat minder! Tussen de middag konden wc gezellig bij de boer aan tafel ehuiven. De boerin had een heerlijke pot erwtensoep gemaakt... ele handen maken werk licht, we konden dan ook al tegen een uurtje of half drie voldaan weer uiswaarts keren. De rest kunnen we gerust aan de natuur overlaten. Luciën Calle.

de Steltkluut | 1993 | | pagina 23