belang dat de Selena open blijft en dat de te nemen maatregelen ter bescherming van de dijk en het aanleggen van een alternatieve weg de nu ontstane situatie zoveel mogelijk in takt laat. Het is spijtig dat hier niet al eerder met het gewenste onderzoek naar de bodemfauna is gestart, het zou een aardige proef zijn geweest om te zien hoe een eventuele toename van bodemleven een toename van het aantal 'slik- minnende' vogels tot gevolg kan hebben. De beweiding met runderen zoals die de afge lopen jaren al plaatsvond zou moeten worden voortgezet. Ook de beweiding met runderen aan de andere kant van de Gasdam zou belang rijk kunnen worden uitgebreid in oostelijke richting zodat het reeds ontstane wcidcschor aan de voet van de Gasdam (bij het Gasstation) verder wordt uitgebreid. Dit wcidcschor is van groot belang voor rustende vogels in de winter en broedende vogels in de zomer mits ook daar de rust gewaarborgd is. excursies De excursies die in het gebied worden georga niseerd zouden vanwege het belang van de na tuur in het gebied moeten worden beperkt tot een vaste route over Rijksdam naar de Ijskelder en via de Heuvel langs en eventueel door het Speelmansgat weer terug naar Emmaha ven .Dit betekent geen excursies meer in het oostelijk deel en zeker niet vanaf de Gasdam. Het aantal excursiegangers zou niet verder moeten worden uitgebreid; aan de groeiende vraag zou nu een maal toch nooit kunnen worden voldaan en de natuurwaarden in een dergelijk waardevol ge bied komen op de eerste plaats. In een veel groter gebied als bijvoorbeeld de Waddenzee wordt ook al jaren aan beperking/quotering van het aantal excursiegangers gedaan. Het is bo vendien niet erg logisch om de grote investerin gen in beweiding teniet te doen door onnodige verstoring. Wel zou de extensieve recreatie vanaf de dijk gestimuleerd moeten worden door het verbete ren van de voorzieningen binnendijks. De in richting van een vogelobservatiehut bij het Gasstation op de Gasdam zou een goed begin vormen. binnendijks bezoekerscentrum Ook een bezoekerscentrum zou om dezelfde redenen absoluut binnendijks moeten komen. Een buitendijkse voorziening geeft een enorme verstoring, het zou landschaps/horizonsvervui- lend werken en er zouden geen goede voorzie ningen (water, elektrisch, aan- en afvoer, paden) kunnen worden aangelegd waardoor het ook slecht bereikbaar voor minder validen en ouderen zou worden. Een bezoekerscentrum zou binnendijks aangelegd moeten worden met goede voorzieningen voor exposities, vergade ringen, archief en studie. Een korte route vanuit het bezoekerscentrum ter kennismaking zou in het vrije gedeelte van het schor ten westen van het Spcclmansgat kunnen worden gerealiseerd. De hoofdlijnen van het beheer van het 'Ver dronken land van Sacftinghc' moeten dus zijn gericht op het versterken van de natuurwaarden (Natuur eerst). Extensieve recreatie vanaf de dijk moet worden gestimuleerd. Meer voorlich ting over de natuurwaarden van het gebied van uit een binnendijks bezoekerscentrum. Onderzoek starten/stimuleren naar gevolgen van gewijzigd beheer op bodcmlcvcn (Steltlo- pcrs/Slikvogels) Vogel werkgroep v/d Steltkluut André Bourgonjc 50

de Steltkluut | 1993 | | pagina 26