EXCURSIEROOSTER APRIL-JUNI '93 WANDELEN IN DE STEENSE BOSSEN NACHTEGALEN-EXCURSIE LINIEDIJK, HULST. door Jan Flagge. Met tekstbijdragen van Bouke Grootjans, Henk Caslclijns en Cyricl Smet. Het programma voor de komende 2 maanden bevat enkele bijzondere excursies. Wc gaan per bus een dagtocht maken naar de Belgische en Nederlandse Kempen, er zijn excursies naar de Vlaamse Kreek bij Hulst en naar de Plasschaert bij Koewacht, wc gaan dauwtrappen op Hemelvaartsdag, we gaan met Bouke Grootjans buitendijks langs de Wcsterscheldc, wc hopen Nachtegalen te horen tijdens een avond-excursie langs de Liniedijk in Hulst en we hebben natuurlijk de excursies naar de Clingse en Steense bossen. Er is dus duidelijk voor elke smaak een recept. Excursies zijn toe gankelijk voor zowel Steltkluut-leden als voor niet-lcdcn. Voor de excursie naar de Kempen en voor de dauwtrapwandeling vragen we een bijdrage, alle overige excursies zijn zoals gewoonlijk gratis. Datum: zondag 18 april 1993 Tijd: 06.00 uur Plaats: Van Hogcndorplaan, Kapellcbrug. Vanuit richting Hulst is dit de laatste zijstraat rechtsaf, juist voor de voormalige Belgische douane post. Exk.leider: Edic Bogacrt. Tel. 01140-15430 Zoals al langere tijd gebruikelijk, gaan we in deze lijd van het jaar enkele zeer vroege wandelin gen door onze bossen maken o.l.v. Edic. De zang van onze vogels is in deze tijd van het jaar op zijn mooisL En aangezien deze beestjes dat bij het ochtendgloren plegen te doen, passen wij ons daaraan aan. Maar behalve vogels zijn ook de planten begonnen aan een nieuw seizoen. Na winter komt lente, na regen zonneschijn en na Sleedoorn komt Meidoom, elk jaar komen deze wetten weer tot uitvoering. Kortom, lekker meegenieten, vroeg eruit, ca. 2 uur wandelen en na afloop ligt de hele dag nog voor je. Datum: Vrijdagavond 30 april 1993 (inderdaad, Koninginnedag) Tijd: 20.30 uur Plaats: Voormalige LTS, Poortcrslaan, Hulst. Exk.leider: Edie Bogacrt (Tel. 01140 - 15430) We blijven deze wandeling "Nachtegalen-excursie" noemen, hoewel wc de laatste jaren steeds minder van deze vogels zien, maar het vorig jaar was het toch raak: aan het eind van de wandeling bij de Zandpul hadden we een zangposL Als je éénmaal zo'n waterval van vogelgeluid gehoord hebt dan blijft zoiets je altijd bij. Uiteraard hopen we dat we het ook dit jaar weer goed gepland hebben. Want met nachtegalen is het vreemd gesteld. Zolang ze 'vrijgezel' zijn en op zoek naar een partner laten de mannetjes bij het vallen van de avond hun schitterende klanken over alles en nog wat heen schallen. Éénmaal aan een vrouwtje geraakt doen ze er verder hel zwijgen toe en kwijten zich verder zwijgzaam van hun echtelijke plichten. "Niets menselijks is deze vogel dus vreemd!" hoorde ik eens iemand dit verschijnsel typeren tijdens een excursie. Uiteraard is de Li niedijk ook het domein voor andere vogels: ook 's-avonds is het leger vogels goed "gebekt". Voor het slapen nog snel even laten horen, wiens territorium zich hier bevindt en deze boodschap met name ook gericht aan de andere sekse. Hoe dan ook, bij een beetje redelijk weer is de 'historische' Liniedijk natuurlijk altijd de moeite van een gezellige avondwandeling meer dan waard. (CS) 26

de Steltkluut | 1993 | | pagina 2