EEN ZWARTBOEK GEROMMEL MET DE GROENE MARGE Een nieuwe uitgave van de Steltkluut. door Adri Paauwe Begin juni verschijnt een rapport van de planologie werkgroep over allerlei ongewenste aktiviteiten in het buitengebied. Hieronder geven we de samenvatting van het rapport. Het volledige rapport is verkrijgbaar bij de winkel van de Steltkluut (Walstraat 7, Terneuzen) of bij het bestuur. Samenvatting Het Natuurbeleidsplan, opgesteld in 1988 -de Zeeuwse uitwerking ervan is momenteel hoogst aktueel- spreekt van een alsmaar voortschrijdende achteruitgang van natuurwaarden in ons land. Dit ondanks jarenlang gevoerd beleid en inzet om dit proces te keren. Deze achteruitgang geldt zeker ook voor Zeeuws-Vlaamse natuurwaarden. Daar waar het Natuurbeleidsplan pleit voor concentratie van natuurwaarden in grote aaneenge schakelde concentratiegebieden de zogenaamde ecologische hoofdstructuur van ons land) is "Gerommel met de Groene Marge" juist een pleidooi om de kleine zaken niet uit het oog te verliezen. "Gerommel met de Groene Marge, een Zwartboek" geeft een overzicht van tal van kleine aantastingen van natuur- en landschapswaarden in het buitengebied. Klein, maar door hun talrijkheid en algemeen voorkomen van nefaste invloed op natuur en landschap in Oost-Zeeuws-Vl Het rapport spitst zich toe op twee hoofdzaken: aantastingen algemeen (hoofdstuk 2) en waardevolle bomen (hoofdstuk 3) In hoofdstuk 2 wordt een opsomming gegeven van allerlei kleine aantastingen van verschillende aard. Ondanks dat er geen complete inventarisatie is uitgevoerd is de opsomming toch zowel indrukwekkend als zorgwekkend. Liefst 150 aantastingen op verschillende lokaties worden beschreven. De belangrijkste aantastingen blijken in een viertal categorieën te kunnen worden ingedeeld. 69

de Steltkluut | 1993 | | pagina 11