In de Zomer van 1991 werden hier de laatste zingendel padden gehoord. In 1992 werd op drie verschillende I geschikte avonden geïnventariseerd, zonder resultaat We mogen daarom aannemen dat deze groep verdwenen is. Rest ons slechts de groep uit het slootje bij het Schelpenhoekje. Op ll-5-'93 werd door ondergetekende in deze sloot 19 roepende mannetjes geteld. Veel li eistrengen waren afgezet en de eerste "paddevisjes" zwommen alweer in het ondiepe water. Het lijkt een vitale en al vele jaren stabiele populatie te betref fen. Het belang van het behoud van deze rugstreeppadden moet niet worden onderschat, gezien de achteruitgang van I deze soort in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Zo weet de soort, zich nog slechts in kleine aantallen te handhaven langsj de grenskanten bij Heikant en was er in 1992 slechts één geregistreerde andere waarneming, op de Axelse I vlakte bij Sluiskil. KINK IN DE KABEL Terneuzen gaat uitbreiden. De historische sprong over de Otheense kreek is nabijUitgerekend op de plaats waar onze vocale vriendjes wonen is de eerste nieuwe woonwijk gepland. Met de ontsluiting wil men al in 1993 beginnen! Nu kan het best zo zijn dat deze rugstrepen op korte termijn gaan profiteren van de bouw- aktiviteiten, opportunisten en liefhebbers van derge lijke zanderige bouwplaatsen als het zijn. Het leidt echter geen twijfel dat als er geen speciale maat regelen voor het behoud van deze dieren genomen worden, dat dan de kans op het totaal verdwijnen op wat langere termijn zeer groot is! Precies zoals dat ook gebeurd is in de wijk Serlippens. Nu is het gelukkig zo dat met een aantal maatregelen zo'n populatie rugstreeppadden goed in, of aan de rand van een woonwijk te handhaven is. Zo zouden in de randzone van de wijk enkele nieuwe poelen aangelegd kunnen worden. Daarnaast moet er voldoende landbiotoop aanwezig blijven. Het geheel moet goed afgeschermd worden tegen negatieve invloeden vanuit de wijk en kar met wat beplanting worden omzoomd. Met het plaatsen van wat informatieborden kan het massaal wegvangen var larven en het gebruik van de poelen als speelvijver worden voorkomen. De Gemeente Arnhem heeft bewezen dat een dergelijke aanpak succesvol kan zijn (2) 82

de Steltkluut | 1993 | | pagina 24