Beschermde dieren In de nieuw aan te leggen woonwijk moet so wie so een bepaalde hoeveelheid aan plantsoen en open water aange legd worden. Waarom dan niet op een ecologisch verant woorde manier en rekening houdend met deze populatie rugstreeppadden? Zeker is dat ook een heleboel andere soorten organismen van zo'n aanpak zouden profiteren. Waterkevers, libellen, salamanders om er maar enkele te noemen. jLaten we niet vergeten dat de Rugstreeppad op de lijst van streng beschermde soorten is opgenomen, van de ook door Nederland geratificeerde Conventie van Bern! Tekening: Angelique Boonman. (1) Zoogdieren Reptielen Amfibieën van O.Z. Vlaanderen door M. Euise en G. Sponselee. 1978. 2) Poelen voor de rugstreeppad in Arnhem-Zuid, Ronald de Boer, Stichting Ravon, 1991. De bescherming van plante- en diersoorten is in Nederland in verschillende wetten geregeld. Eén van die wetten is de Natuurbeschermingswet. Op grond van artikel 22 van die wet is in 1973 een aantal plante- en diersoorten beschermd verklaard. De lijst is onlangs uitgebreid met alle soorten walvisachtigen, een aantal kevers, libellen, dagvlinders, en muurplanten. Bij Koninklijk Besluit van 23 mei 1991 zijn de volgende planten en dieren in Nederland beschermd. Zoogdieren Gestippelde alver - Alburnoides Egel - Erinaceus europaeus bipunctatus (Bloch); Linnaeus; Grote modderkruiper - Misgurnus fossilis Eikelmuis - Eliomys quercinus (Linnaeus); (Linnaeus); Kleine modderkruiper - Cobitis taenia Hamster - Cricetus cricetus Linnaeus; (Linnaeus); Meerval - Silurus glanis Hazelmuis - Muscardinus Linnaeus; avellanarius (Linnaeus); Rivierdonderpad - Cottus gobio Linnaeus; Vleermuizen, Rivierprik - Lampetra fluviatilis alle soorten - Chiroptera: (Linnaeus). Walvisachtigen. alle soorten - Cetacea. Insekten Keuers: Reptielen Brede geelrand Hagedissen,alle soorten - Sauna; waterroofkever - Dytiscus latissimus Moerasschildpad - Emys orbicularis (Linnaeus); Gestreepte (Linnaeus); Slangen,alle soorten - Serpentes. waterroofkever - Graphoderus bilineatus (Degeer); Amfibieën Heldenbok - Cerambyx cerdo Kikkers en padden. (Linnaeus): alle soorten - Salientïa; Juchtleerkever - Osmoderma eremita Salamanders, (Scopoli); alle soorten - Caudata. Vliegend hert - Lucanus cervus Linnaeus. 83

de Steltkluut | 1993 | | pagina 25