IMPRESSIE VOGELKIJKDAG in totaal meer dan 120.000 vogels en 145 soorten! Na enige voorbereiding was het dan eindelijk zover: de internationale vogelkijkdag werd gehouden op zondag 10 oktober 1993 zie vorige Stelt- kluut). Onze vogel werkgroep moest een groot gebied tellen, eigenlijk te groot. Daarom hadden enkele vogelaars al op zaterdag 9 oktober geteld in Saeftinghe. Zondagochtend in alle vroegte zijn de vogelaars er in 6 groepjes op uitge trokken om het resterende gebied te tellen. Ieder groepje diende op vaste tijden de waarnemingen door te bellen naar onze plaatselijke coördinator waarna deze de totalen weer doorbelde naar de coördionator voor Zeeland, Jan-Willem Vergeer. Deze was voor deze dag door Omroep Zeeland uitgeno digd om op de radio om de 'ontwikkelingen' van commentaar te voorzien. In eerste instantie werden alleen de ganzen, eenden, steltlopers, meeuwen en roofvogels doorgebeld. De rest van de vogels o.a. de zangvogels pas 's avonds doorgebeld samen met de eindtotalen. Bijzondere waarnemingen zoals Hop, Ortolaan, Zwarte wouw, Ijsgors, Grauwe klauwier en Kleine burgemeester werden wel iedere keer tussen tijds doorgegeven. Zo kon Jan Willem Vergeer zijn verhaal voor de radio houden met toevoeging van deze bijzondere soorten wat het voor de voge laar-luisteraar wel erg speciaal maakte. De rest van de luisteraars lachen: "Wat, een Hop gezien, is dat nu zo bijzon der? Die zitten 's avonds altijd op de opgehangen vetbol" Of: "Een Orto laan, wat is dat nou weer?. Het wordt tijd dat ik eens een vogelboekje aanschaf. Voor de mannen in het veld was er in ieder geval geen tijd om naar de radio te luisteren. Ook het op tijd telefoneren was voor de meeste een probleem. Het valt niet mee om 'in the middle of nowhere' een telefooncel te vinden en bovendien neemt dit nog eens kostbare vogeltijd in beslag. Op deze manier bleef het natuurlijk spannend tot de laatste minuut. Rond 16.00 uur begonnen de vogelaars, waarvan sommigen ook inmiddels vrouw en kinderen hadden opgehaald, binnen te druppelen. Het was een drukte van belang. Enkelen waren de laatst vergaarde gegevens op papier aan het zetten, anderen kletsten bij onder het genot van de nodige versnaperingen. De aanwezige reporter van Omroep Zeeland nam ondertussen enkele inter views op en wachtte daarna heel geduldig tot de allerlaatste totalen konden worden doorgebeld. Druk werd er achter de computer gewerkt. Uiteindelijk was het dan zover: in totaal werden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen meer dan 120.000 vogels gezien, verdeeld over 145 verschillende soorten. We mogen terecht tevreden zijn. Rond 21.00 uur ging iedereen na deze heel geslaagde en supergezellige dag weer huiswaarts, echter niet voor er afge sproken was dat we dit voortaan ieder jaar zullen doen! Veerle en Wilfried Mahu

de Steltkluut | 1993 | | pagina 18