GANZEN IN DE WINTER Het zou natuurlijk leuk zijn als we elke keer in de Steltkluut een artikel zouden kunnen opnemen dat hoort bij het seizoen. Sterker nog, als redaktie nemen we ons dit af en toe voor. Voor dit nummer vonden we Rob Remmerts bereid om pakweg binnen een aantal dagen een artikel op papier te zetten over die typisch seizoens gebonden vogels die we gelukkig nog in Oost-Zeeuws-Vlaanderen kunnen aantreffen: Ganzen. Behalve een beschrijving van de soorten wordt ook veel aandacht besteed aan de plekken waar je ze vaak kunt zien. Kortom een artikel wat je uitnodigt om zelf eens (mee) op stap te gaan. (CS) door Rob Remmerts De herfst loopt naar zijn eind. De winter komt er aan. In het hoge noorden, hoog Scandinavië, Rusland en Siberië vriest het al dag en nacht. Sneeuw en vorst hebben al vele ganzen naar zuidelij ke streken verdreven. Op 9 november 1993 heb ik een ganzentelling verricht in de omgeving van het Groot Eiland met als resultaat bijna 1300 Kolganzen en 300 Grauwe ganzen. Vorig jaar 10 november 1992 bevonden zich 3500 Kolganzen in de Klein Cambronpolder ten noorden van het Groot Eiland. Vanaf half november kan het aantal overwinterende ganzen in Zeeu ws-Vlaanderen zeer snel toenemen tot december. In de maand november kunnen de aan tallen Kolganzen overigens zeer variëren: 145 (1987); 9690 (1992). Naar verwachting zal de novem- bertelling die van november 1992 gaan overtreffen. Als vanaf half oktober de eerste Kolganzen en wat later de Riet ganzen arriveren, zijn de boeren nog volop bezig met het rooien van de suikerbieten. Veel boeren rooien de bieten en versnipperen het loof om dat vervolgens over Kolganzen (tek. R.R.) het land te verspreiden. Het loof en de toppen van de bieten heb ben bij de Kolganzen een bijzon dere voorkeur. Vooral in de maanden november en december wordt volop door Kol- en Rietganzen gefoerageerd op resten van bieten en aardappe len. 153

de Steltkluut | 1993 | | pagina 23