De Grauwe ganzen daarentegen geven voorkeur aan foerageren op grasland en langs oevers, waar zij riet-wortelstokken uit de bodem trekken. Later in het seizoen wordt de voorkeur mede bepaald door het aanbod van verschillend voedsel. Je vindt dan in de polder vaker kleine groepjes van 10- tot 100-tallen, die foerageren op gras land, graszaad, stoppelvelden met tussengewas en wat nog rest aan aardappel- en bietenafval. Het gedrag, de vorm en bouw van ganzen hebben overeenkomsten met die van zwanen en eenden. Ganzen, zwanen en eenden beho ren tot een familie ANATIDAE, die weer behoort tot de orde AN SERI FORMES. De ANATIDAE kunnen weer worden verdeeld in drie subfami lies waarvan de ANSERINAE onder andere de ganzen omvatten. Wanneer je groepen ganzen obser veert dan kun je binnen zo'n groep vaak subgroepen waarne men. Ganzen hebben de neiging zich tijdens de trek- en overwin teringsperioden in groepsverband op te houden. Zo kun je bijvoor beeld groepjes onvolwassen gan zen bij elkaar zien, zij zijn hun ouders Op een of andere wijze kwijtgeraakt. Er zijn ook gepaar de volwassen vogels die min of meer clusteren. Dan heb je de families van vader, moeder en 1 of meer jonge voggels. Opvallend is ook dat met name groepjes on volwassen vogels vaak aan de rand van een groep ganzen foera geren, daar waar het dus relatief het meest onveilig is. Zij worden door volwassen vogels daartoe gedwongen. Wanneer je probeert het percentage onvolwassen Kol- ganzen vast te stellen mag je je evenwel bij het tellen niet beper ken tot de buitenste rand want dan zou je weer een vertekend beeld krijgen. KOLGANS Als je ganzen wilt bekijken moet je natuurlijk ook weten hoe je ze moet herkennen. Het is veel leu ker een overvliegende groep gan zen de naam te geven van bijvoor beeld Kolganzen dan dat je alleen maar kunt zeggen dat het 'vries ganzen' zijn. De Kolgans is de meest voorko mende soort in Zeeuws-Vlaande- ren. De soort is makkelijk te her kennen aan de witte kol op het voorhoofd, de zwarte banden op de buik en aan het hoge geluid dat zij produceren. De jonge vo gels hebben geen zwarte banden en missen de witte kol. Hun kop is wat grauwgrijs van kleur. In onze streken wordt praktisch alleen de Euraziatische ondersoort gezien (Anser albifrons albifrons). opvliegende rietganss (tek. R.R.) 154

de Steltkluut | 1993 | | pagina 24