RIETGANS De Rietgans ligt qua grootte tus sen de Kolgans en de Grauwe gans. De kop en hals zijn opval lend donker gekleurd en steken af tegen de lichtere borst. De snavel is oranje en afhankelijk van de ondersoort meer of minder zwart getekend. De ondersoort Anser fabalis fabalis (Taiga-rietgans) heeft een grotere snavel met rela tief weinig zwart. Deze soort is zeldzaam in Zeeuws-Vlaanderen. De andere ondersoort A. f. rossi- cus (Toendra-rietgans) arriveert eind november in Zeeuws-Vlaan- deren. Rietganzen: bovenste 2 Toendra- onder Taigarietgans (tek. R.R.) Het hoogtepunt wordt bereikt in de maand december tot 1600 ex., waarvan het grootste deel ver blijft in West-Zeeuws-Vlaanderen. KLEINE RIETGANS De Kleine rietgans is zo'n 4 tot 13 cm kleiner dan de rietgans. De kop en hals zijn eveneens donker en de snavel is roze met een dui delijk zwarte tekening aan de basis. In de vlucht is de lichte voorvleugel een goed kenmerk (zoals bij de Grauwe gans). De Kleine rietgans overwintert af en toe en meestal kort in Zeeuws- Vlaanderen. Doortrek over Z.V1. vindt jaarlijks plaats. Onder andere van de telpost 'Hellegat' zijn waarnemingen bekend van overtrekkende Kleine rietganzen. Een belangrijk deel van de populatie Kleine rietgan zen overwintert in de omgeving van Damme (België). BRANDGANS De Brandgans behoort tot een ander geslacht dan de Grauwe-, Riet- en Kolgans. De meeste 'branta's' zijn kleiner dan de 'ansers'. In grootte varieert de Brandgans van 58 tot 69 cm. De Brandgans heeft witte wan gen. Voorhoofd, kin en keel zijn eveneens wit. Het achterhoofd, hals en bovenkant van de borst zijn zwart. Het keffend geluid dat zij maken lijkt op hel geblaf van honden. Het aantal overwin teraars in Z.V1. is zeer variabel. In november 0-200; december van 0 tot 70; januari 1-25; februari 0- 270. Grotere aantallen vind je op Noord-Beveland, Schou wen-Dui- veland en Grevelingen. ROTGANS De Rotgans is makkelijk te her kennen aan het kleine postuur, 56-61cm, in grootte dus vergelijk baar met de Bergeend. Hij heeft een zwarte kop, nek en borst. De nek heeft een witte vlek. In Z.V1. vind je de Rotgans nau welijks binnendijks. 156

de Steltkluut | 1993 | | pagina 26