SNOEIHOUT AFVAL? door Luciën Calle Over het verwerken van snoeihout is de laatste tijd veel te doen. Gemeenten maken verordeningen waarin staat dat snoeihout niet meer verbrand mag worden. In Zeeuws-Vlaanderen wordt de mogelijkheid geboden snoeihout regionaal te composteren. Hoewel deze maatregelen uit milieuoverwegingen genomen worden, zal het natuurlijk milieu er zeker niet altijd optimaal van profiteren. Kern van het probleem is dat snoeihout als afval wordt gezien. En afval moet "netjes" worden opgeruimd. Dat snoeihout heel grote ecologische waarden bezit, daar wordt nog steeds onvoldoende rekening mee gehouden. Wat is snoeihout? Snoeihout wil ik in dit artikel ruim opvatten. Het kan variëren van takken die van bomen en struiken zijn gevallen of afge zaagd, tot staand dood hout (dode bomen, die normaal gesproken steeds worden opgeruimd) en dood of stervend hout in de kruin van bomen (die normaal gespro ken er steeds worden uitgesnoeid en opgeruimd). Hoe wordt snoeihout verwerkt? Voorheen werd snoeihout veelal verbrand. De dikke stukken in de haard, de dunnere delen in het veld. Branden heeft echter be langrijke nadelen, zoals luchtver vuiling en het verloren gaan van mineralen en ecologisch gezien waardevolle grondstoffen. Bran den in de open lucht is nu in de meeste Gemeenten wel verboden. Aan het branden in de haard zullen strengere eisen gesteld worden. Daarnaast wordt er, vooral door gemeenten en waterschappen veel gesnipperd. Snipperen is het met grote machines tot kleine hout snippertjes verwerken van het hout. De houtsnippers worden soms ter plaatse weer over de boden verspreid. Snipperen heeft als nadeel dat de vertering van de snippers de bodem licht verzuurt, met name op de zandgronden. Soms wordt door een dikke laag snippers een heel bodemmicromi lieu bedolven (zoals b.v. een mos vegetatie). Daarnaast zorgt het gebruik van zwaar motorgeweld voor milieuvervuiling. Regionaal composteren heeft ook belangrijke nadelen. Het vervoer van zo'n grote biomassa (in Zeeu ws-Vlaanderen naar Axel, De Koegors en een nog niet nader bekende plaats in West Z.V1.) geeft milieuvervuiling (Vracht wagens). Voor het eindproduct, compost, bestaat nog nauwelijks een markt. Daarnaast worden na tuurlijke grondstoffen uit het milieu onttrokken, die in de mees te gevallen niet naar dezelfde plaatsen teruggebracht zullen worden. En als dat wel zou gebeu ren zou dat érg omslachtig zijn. Deze grondstoffen hebben belang rijke ecologische waarden en zijn voor de mineralenhuishouding van de bodem van belang. Houtroof betekent mineralenroof, zoals fosfor, kalium en calcium. 159

de Steltkluut | 1993 | | pagina 29