De knotgroep van de Steltkluut. Uiteraard hebben de veranderde inzichten ook hun invloed gehad op de aktiviteiten van de knot groep. Daar waar dat kan wordt het takhout van de knotwilgen nu ter plaatse verwerkt. Het liefst tussen de knotwilgen in een bestaande houtwal of haag. Als dat niet kan wordt ook wel eens een houtril gemaakt. Op de Dag van het Landschap, de opening van het knotseizoen in 1991 werd in samenwerking met Stichting Landschapsverzorging Zeeland een houtril als natuur vriendelijke oeverbescherming langs de Boschkreek aangelegd. Zijn er niet van dergelijke moge lijkheden voorhanden, dan wordt er gemusterd. Musteren is het strak samenbin den van snoeihout op bosjes. De musters worden dan afge voerd, meestal naar het natuurter rein van George Callon te Hoek. Daar worden ze in houtwallen neergelegd, waarna ze hun laatste ecologische functie kunnen uitoe fenen. Op zich is het aardig dat de musters naar dit terrein kun nen worden afgevoerd, en de natuurwaarden van dit terrein zullen er beslist mee worden ver rijkt. Toch zou het goed zijn als de knotgroep vaker het snoeihout ter plaatse zou kunnen laten ver teren, los verspreid, in een houtril of als musters gestapeld. Zodat daardoor ook meer andere gebied jes kunnen profiteren van de ecologische waarden van het snoeihout. LITERATUUR *1. Hoogschagen, J. en Gouttbeek, K. 1992. Bos bemesten meestal niet raadzaam. Molm. Jaargang 12, nummer 3. *2. Mabelis, A. 1983. De betekenis van dood hout voor ongewervel- den. Nederlands Bosbouwtijd- schrift. Jaargang 55 nr. 2/3. *3. Barkman, J. Jansen, A en De Vries, B. 1983. De betekenis van dood hout voor de schimmel flora. Nederlands Bosbouwtijdschrift,. Jaargang 55, nr 2/3. *4. Floris P, 1993. Mythen in de boomverzorging. Tu i n jou rn aal, Augustus ,93. *5. Stichting vrijwillig natuur en landschapsbeheer Noord Holland. Houtrillen, Stobben wallen. Bestel len: tel 023-143080. Verder zeer ook zeer aan te beve len: *6. Stichting Landelijk Overleg Natuur en Landschapsbeheer, 1992. Minimilieus van Minifauna. Het belang van zeer kleine land schapselementen als leefgebied van ongewervelden. Brochure. Bestellen: tel. 030-340- 777. Luciën Calle

de Steltkluut | 1993 | | pagina 34