eens een keer verteld wordt dat jonge vogels niet uit hun omgeving moeten worden weggehaald. Dat er steeds contact is met de oudervogels en dat we alleen iets voor de jönge vogels kunnen doen door ze uit de buurt van katten te houden door ze b.v. boven in een struik te plaatsen. Zo ook met jonge eendjes. Die worden echt wel door de ouder eend opgehaald. Maar ja ze piepen zo erg dat je hart breekt. Alleen het laatste jong uit een eendenest is kansloos. De hele meute is reeds op weg naar het water, ééntje blijft er achter. Te laat uitgeko men, daar kun je niet op wachten. De natuur is hard. Maar dat laat ste kuiken komt wel bij mij te recht. Onderbrengen bij een ande re eende-moeder is niet mogelijk. Dat wordt eenvoudig weg niet geaccepteerd. U kent het verhaal van het lelijke jonge eendje. Daar liep het allemaal goed af. De wer kelijkheid is anders. Met ontzettend veel moeite en zorg is een kuiken van een wilde eend nog wel groot te krijgen, maar het resultaat is een vogel die aan men sen is gehecht en die dus niet meer geschikt is voor de natuur. Daar zou het beest niet alert genoeg reageren op de gevaren rondom hem. Een jager b.v. maakt ook geen verschil tussen een snelle en een luie eend. Hij valt dus als eer ste uit de boot, of zo u wilt in de pan. Neem nou jonge duiven. Die waaien nogal eens uit. Waarom maken die vogels dan ook zo'n slordig nest? Dat is vragen om moeilijkheden. Jonge duiven worden niet door andere ouders aangenomen. Bovendien krijgen ze kropvoer, waar nauwelijks een surrogaat voor te vinden is. Onbe gonnen werk om die groot te krij gen. De zomer. Het is de tijd dal mensen het wa ter opzoeken. Soms is dat water ook besmet met bacteriën. Botulis- me kan massaal uitbreken. En dan komen ze weer: de meeuwen, de eenden. "We zagen ze liggen meneer, we hebben ze nog brood gegeven, maar hij zakte door de poten. In kon het niet over mijn hart ver krijgen, zo zielig". Botulisme wordt meestal veroor zaakt door een bacterie van het type dat voor de mens niet schade lijk is. Meestal ja, ik dank je de koekoek. Je zult het maar treffen dat het net een ander type is waar de vogel mee besmet is. En stuur die mensen dan eens weg met die botulime-patiënten 16

de Steltkluut | 1994 | | pagina 16