De herfst Dat is pas een leuke tijd voor de vogelopvang. Je krijgt soorten binnen die je anders nooit ziet, laat staan in handen krijgt. Een sperwer die tegen een ruit knalt door een vogel te achtervol gen. Een smelleken, een houtsnip. Sommige dieren zijn te redden als ze alleen maar door een botsing tijdelijk zijn uitgeschakeld. Met een beetje rust en wat extra voer zijn ze er dan weer snel bovenop. De winter. Deze periode is voor veel vogels een ramp. Door storm uitgeputte vogels, olie-slachtoffers, ondervoe ding, allemaal ellende. Het is in deze tijd van het jaar dat de mees te vogels worden doorgezonden naar het vogelasiel 'De Mikke' in Middelburg. Uiteraard via dieren arts De Bruyckere in Breskens, die de asielvergunning van Cees Riemslag heeft overgenomen. Het is bewonderenswaardig wat al deze mensen doen om vogels te redden. Vaak toch met teleurstellend resultaat. Vooral met olie-slachtoffers is het huilen met de pet op. Niet alleen raken de vogels door olie of teer hun isola tie- en drij fvermogen kwijt, maar ze proberen het goedje ook nog uit hun verenpak te poetsen. Daardoor krijgen ze de smeerboel binnen en worden op die manier vergiftigd. Als dergelijke vogels worden binnengebracht is hun weerstands vermogen nog minimaal. Ogen schijnlijk reageren ze nog wel goed maar ze komen er meestal niet meer bovenop. Tenslotte. Veel moeite dus, vaak voor niets. Waarom dan toch hiermee door gaan. Voor mezelf denk ik dat je alleen maar begrip en respect voor de natuur kunt hebben als je be gaan bent met het lot van het indi vidu. Daarom vind ik het goed dat er nog veel mensen zijn en vooral ook kinderen, die gegrepen worden door een noodsituatie jvaarin die ren zich bevinden. Helpen dus. In dit geval zijn het vogels, maar het geldt natuurlijk voor alle vor men van leven. Iets om over na te denken? Ik schreef dit artikel vlak voor Kerst. Vandaar wellicht die gevoe lige noot aan het eind van dit ver haal. Willy de Koek Terneuzen. 17

de Steltkluut | 1994 | | pagina 17