DE DWERGOORUIL al enige jaren waarnemingen in het land van Hulst door Fons de Kind Toen ik in hel voorjaar van 1989 om 7 uur 's morgens met de fiets van St. Jansteen met een omweg richting Hulst reed, hoorde ik op een zeker mo ment wat onrustige vogels in het struikgewas. Zo'n 25 meter van de weg af lieten de Merel en Zanglijster vanuit het struikgewas een alarmerend ge krijs horen. In de veronderstelling dat het nest van deze vogels on klaar werd gemaakt door een Ek ster of een Vlaamse gaai volgde ik de onenigheid. Plotseling zag ik een vogel onder gekrijs van merel en zanglijster op een hoogte van 2 meter wegvlie gen. In een rechte vlucht vloog de vogel naar een boom aan de over kant van de weg. Hel was een aparte vlucht en ik kon deze vogel niet direct thuis brengen. Hij was zwaarder van bouw dan een Grote lijster en hij krijste niet. De vlucht evenwel was vrijwel identiek aan die van de Grote lijster. Dan maar proberen om even poolshoogte te gaan nemen om wat meer duidelijkheid te krij gen. Op zo'n 10 meter afstand van de boom bekeek ik alles goed, daarna vloog hij weer weg in een rechte vlucht op zo'n 2 meter hoogte boven een sloot en zette zich op de onderste takken van een nabijstaande boom. Ik volgde alles heel precies, de vlucht, de grootte, de kleur van de vleugels en stuit. Wat daar nu voor mij zat met aparte kop, vleugels staart had ik nog nooit gezien! Ik kon eigenlijk geen enkele vogel bedenken die aan al die kenmerken voldeed. Een steenuil was het zeker niet, deze vogel was slanker en donker der van kleur en de steenuil wordt gekenmerkt door een golvende vlucht. Dan maar terug naar huis gefietst om verrekijker en vogelgids. Toen ik na 10 minuten terug ter plaatse was, was de vogel 'gevlogen'. 18

de Steltkluut | 1994 | | pagina 18