natuur-enmilieugid sen afgestudeerd. Deze vrijwilligers die een anderhalf jarige kursus achter de rug hebben, zijn breed inzetbaar op het gebied van natuur- en milieubegeleiding. B.v. excursies leiden, projekten op scholen, e.d. Tijdens de diploma-uit reiking op 18 december j.l. werd door iedere kursist een presentatie gegeven van zijn/haar vaardigheden en kennis in de vorm van een foto-expositie, een rapport braakballen-onderzoek, e.v. Milieuwerkgroep Terneuzen - Axel. In april dit jaar werd een milieu- werkgroepopge richt.Initiatiefnemers waren leden van De Steltkluut. Verdere ondersteuning vond plaats vanuit de ZMF, doordat deze een oprichtingskursus voor de elf belang stellenden verzorgde. Het werkterrein strekt zich uit in het gebied Terneu- zen-Axel. Het eerste projekt was "thuis composteren". Verder werd een excursie georganiseerd naar de regio nale stortplaats in de Koegorspolder. Werkgroepen. Jeugd werkgroep. Het ledenbestand groeide van 33 naar 40. Er werden 6 nummers van 't Stek- kertje uitgebracht, met veel toewij ding door vrijwilligers in Terneuzen rondgebracht. De vaste rubrieken werden gevuld met o.a in 't Stekkertje Aktueel: 'Vogel EHBO', in 't Stekkertje Kort: een bijdrage van Joke Bellemans 'korte boekbespreking' en 't Stekker tje Aktief: braakballen pluizen en excursies in binnen- en buitenland. Verder was er een matige ondersteu ning van de jeugdleden zelf om eens een stukje te schrijven of tekeningen op te sturen. Plano log ie werkgroep. De 10 vergaderingen in 1993 werden bezocht door gemiddeld 6-7 mensen waarbij in totaal zo'n 15 mensen be trokken waren. Peter Maas was aftre dend voorzitter, Adri Paauwe volde hem op. 1993 was voor de planologie werkgroep een druk jaar. Van veel verschillende inspraakprocedures werd gebruik gemaakt en dikwijls lijvige reakties werden naar de lokale overheden verstuurd. Om de belangrijkste te noemen: -Voorontwerp Landinrichtingsplan Axel -Startnotitie MER Axelse Vlakte -Bestemmingsplan WOV Terneuzen -Ontwerp Waterhuishoudingsplan 1993-1997 -Plan Othene en Natuurbeleidsplan. Namens De Steltkluut namen de vol gende personen aan de verschillende ruilverkavelingscommissies deel: RuilverkavelingAxel: Rob Remmer ts; -RuilverkavelingAxelse Sassing: Geor ge Sponselee; Ruilverkaveling Zaam- slag/Reuzenhoek: Adri Paauwe; Landschapsbeleidsplan Hontenisse: Luciën Calle. Na een lange periode van voorberei ding werd in juni "Gerommel met de Groene Marge, Een Zwartboek" gepre senteerd. Dit zwartboek geeft een overzicht van tal van kleine aantas tingen van natuur- en landschaps waarden in het buitengebied. Klein, maar door hun talrijkheid van nefas te invloed op natuur en landschap in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Hel rapport kreeg enige aandacht van de lokale pers. Naar aanleiding van dit rapport 38

de Steltkluut | 1994 | | pagina 16