Mel name in de kersentijd ben ik daar dan nog al eens te vinden. Aange pikte vruchten vallen vlug af en het viel mij op dat steeds de volgende dagen deze vrijwel allemaal verdwenen waren. Raadselachtig totdat ik 'pcpermuntrolletjes-formaat' keutels vond die vrijwel volledig bestonden uit aan elkaar gekleefde kersepitten. De vos dus. Ook hij had de boom gevonden! Het blijkt trouwens dal vossen om het populair uit te drukken volledig uit hun vossebol gaan als ze zoete vruch ten vinden. Zo worden er ook wel eens pruimepitten aangetroffen in de keutels. Raadselachtig is bovendien het vrij plotseling verschijnen van de vos. Omdat deze dieren nu eenmaal niet liegen kunnen, kunnen ze niet uit de lucht komen vallen zijn. Zijn het dan grensoverschrijders? Ik dacht van niet. Zijn ze ergens ntsnapt of zijn het misschien :of ferbak vossen'? m eens een overzicht te geven van wat een vos nu allemaal eet, nemen we hierbij een tabel op. De vossen die huizen in het Brusselse Zoniën- woud zijn op basis van de gevonden itwerpselen onderzocht op eetge- oonten. Dit onderzoek vond plaats in 1984 en verscheen in het Vlaamse tijdschrift Natuurreservaten. Sommigen zullen nu zeggen: ja maar lat zijn Belgische vossen en die eten uitbundiger dan de Nederlandse. Mijn ervaring is alleszins dat ik in korte tijd dat ik kennis heb kunnen maken met de vos er zoveel 'bekende' oedselresten zijn aangetroffen dat je jna geen andere conclusie kan trekken at de vos hier van nature voldoende oedsel aantreft om zich hier vrijwel ïopgemerkt te handhaven. De tabel geeft een overzicht van wat, over een langere periode, in de uit werpselen en rond de holen aan voed- selresten werd gevonden Zoogdieren: Konijn: 125 Bruine rat: 11 Woelmuis/Bosmuis49 Woelrat3 Totaal: 185 vogels: Houtduif: 11 Hoienduif: 1 'reisduif1 Zwarte kraai: 2 Fazant eieren1 vogel, grootte duif: 8 Spreeuw1 Merel1 Zanglijster1 Turdussp.2 vogel, grootte mus: 11 Totaal: 46 insekten (vooral kevers) Mestkevers (in maart)40 Meikevers (in mei)10 Loopkevers (in de zomer) Kevers sp.11 Totaal: 102 planten: Knoppen: 9x bladeren9x grassen: lx vezelachtige stengellx Vlierbes2 x Lijsterbes2x Zoete kers: 20x (2397 pitten!) pruimen.: 2x (4 exemplaren) appel: lx Totaal: 57x ij hoort hier niet alleen thuis, sterker nog denk ik, hij voelt zich ook thuis! 49

de Steltkluut | 1994 | | pagina 27