DE VOS TERUG! door Fons de Kind De Vos is na jaren weer teruggekeerd op zijn oude stekkie in het land van Hulst Het land van Reynaert de Vos gelegen tussen St. Niklaas en Hulst of anders gezegd het Waasland en het Land van Hulst dat gescheiden wordt door de landsgrens. In dit gebied bevindt zich alweer enkele jaren de Vos. In deze streek werd al jaren gesproken over de Vos, terwijl de echte vos in 1988 in de omgeving van de Sterre werd opgemerkt. Op een akker daar lagen een paar honderd hoopjes mest. In de vroege mor gen met de kijker in de hand zag ik op een paar honderd meter afstand enige beweging tussen de mesthopen. Bij nader inzien bleek het een vos te zijn die even later in de bosjes verdween. Hetzelfde jaar waren er tussen Heikant en Koewacht ook een paar vossen te zien. Tijdens de jacht in de waterleidingbossen werd een vos afgeschoten wat vele natuurvrienden echt jammer vonden. Het werd een paar jaar stil rond de vos, maar toch was het voor mij duidelijk dat de vos nog aanwezig was omwille van de aanwezigheid van uitwerpselen op verschillende plaatsen. En je moet toch slim en sluw zijn als vos om zolang uit de kijker te blijven. In de buurt van de bos sen waar hij zich jaren schuil hield kwamen dan ook verleden jaar de eerste meldingen. De vos had in de omgeving van een bos op lVz km van zijn schuilplaats een kipperen ontdekt. Ter plaat se waren daar uitwerpselen ach tergelaten. Op de vraag van de kippehouder of zijn vermoeden klopte van de aanwe zigheid van de vos antwoordde ik bevestigend. In een gesprek dat ik later had met de jachteigenaar en de beheerder van de waterleidingbossen bleek dat ook zij uitwerpselen hadden gevonden een paar km verder. Wij moeten dan ook concluderen dat we met meer dan één vos te doen hebben. Het wordt nu ook tijd dat we dit bekend maken. In een gesprek met de terreinbeheerder en de jachteigenaar heb ik ge vraagd de vos niet te begroeten met een schot hagel. Ik heb er ook het vol ste vertrouwen in dat zij hun woord houden om het dier niet op die manier te begroeten. Het zijn toch ook natuurliefhebbers en op een konijntje steekt het in de omgeving van de waterleiding. 46

de Steltkluut | 1994 | | pagina 24