De Plasschaert eigendom van Staatsbosbeheer, is een relatief jong natuurgebied: bosaanplant met brede zomen en open stukken langs een oude kreek. In het bos wemelt het -zeker vroeg- van de Wielewaal. Vorig jaar zal hier ook de Nachtegaal volop overdag te zingen. De rand van het gebied vind ik zelf bijna het mooiste wat Z.V1. nog op het gebied van 'zeld zame' natuur te bieden heeft. Hier vind je nog een zeldzaam broekbos: een spontaan ontwikkeld bos te midden van een kreek met verlan- dingsverschijnselen. Met name de wilg en de els staan hier 's winters en 's zomers met natte voeten. Op sommige plekken staan hier nog dotterbloemen. Varens hebben zich gevestigd in de holtes van de moerasbomen. Maar het meest opvallende zijn wellicht de talloze eilandjes in de kreek die niets anders zijn dan enorme horsten Pluimzcgge. Soms meer dan een meter in doorsnee. Als 's zomers het water gezakt is staan de lillen ver boven het wa terniveau en groeien gewoon ver der. In feite groeien ze verder op het afgestorven materiaal van zich zelf van voorgaande jaren. Hans van Hage, medewerker van SBB, zal u zeker op al deze en andere zaken attenderen. Van harte aanbevolen! (CS) VLEERMUIZEN-EXCURSIE IN BRAAKMAN-ZUID Datum: vrijdag 8 juli Tijd: 21.30 uur Plaats: Verzamelen aan het bruggetje over het Isabellakanaal. Komend vanaf Hoek direct na het recreatiecentrum linksaf, vanaf Biervliet direct voor het centrum rechtsaf. Dit is de Spanjaardsweg. Voor het tweede erf aan de linkerkant het smalle weggetje in langs het bos. Het laatste stuk even tevoet lot aan het bruggetje. Excursielcider/Contactpersoon: Luciën Calle (01150-17416) 'l Van vleermuizen is bekend dat ze lijnvormige elementen in het land- schap volgen zoals bomenrijen en waterpartijen. In de Braakman komen verschil lende soorten vleermuizen voor. De uilgekozen plek is een geschikte lokatie om eventueel langsvliegende watervleermuizen of meervleermui- zen te ontdekken. We zullen gebruik I maken van een BAT-detector om de ultra-sone geluiden hoorbaar te te maken. Bij onverhoopt slecht weer of harde wind gaal de excursie niet Ij door (LC) 59

de Steltkluut | 1994 | | pagina 5