FLORA Beschuit met muisjes een vijfling! ïil i r een boekbespreking door Cyriel .Smet Met de regelmaat van een klok bijna verscheen om de twee jaar een telg van wat later zou uitgroeien tot een 'monumentale vijfling'. We hebben het hier over de NEDERLANDSE OECOLOGISCHE FLORA waarvan het laatste deel ,deel vijf, onlangs is verschenen. In 1985 is deel 1 verschenen, in 1987 deel 2 en vorige week eindelijk dan deel 5. Elk deel bevat een aantal planten families. Daarmee beschikt ons landje over een flora van in totaal bijna 1600 pagi na's waarmee de volledige inheemse flora bestreken wordt. Geen land ter wereld heeft op zo'n manier haar floristisch bezit in kaart gebracht. Mensen die bij een flora denken aan boeken met tabellen, moeilijke begrip pen en miniscule zwart-wit tekeningen zal ik geen ongelijk geven. Maar dit boekwerk is veel meer dan een flora. Het is een Oecologische Flora. En dat is toch even iets anders. Natuurlijk wordt de plant besproken én in kleur afgebeeld. Met al zijn typische ken merken en de verschillen die er zijn met zeer gelijkende verwanten. Maar de plant staat centraal in zijn omgeving. Hij vormt even het middel punt zonder evenwel die omgeving uit het oog te verliezen. Want andere planten, dieren, schimmels en insekten die graag in de nabijheid verkeren, krijgen eveneens ruimschoots de aandacht. Ook de groeiplaatsen en lerreintypes worden besproken. De auteur van het geheel, Eddy Weeda, heeft zich ook weer bij het schrij ven van dit laatste deel in de nabijheid geweten van de familie Westra. Zij zorgden voor de kleurcnaquarellcn en kleurenfoto's. Daarmee is de knappe stijl van de eerdere delen gehandhaafd en dat maakt het totale werk herkenbaar. Met deel 5 400 blz) begeven we ons tussen de grassen, de russen, de biezen, de zeggen en de orchideeën. Mensen die veel naar plan ten kijken en zoeken weten dat dit families en geslachten zijn waarvan de soortgenoten lastig op naam te brengen zijn. Wordt het er nu makkelijker op? Nee dus, maar dat hoeft mijnerzijds ook niet. Het is gewoon fascine rend om de veelheid aan verschijningsvormen in de plantenwereld te 'on dergaan' en daaraan plezier te beleven. Het is ook vooral daarom dat deze delen terecht een monument voor de wilde planten genoemd worden. Voor plantenliefhebbers zijn deze delen zonder meer een 'must'. En die mensen die een of meerdere delen willen aanschaffen uit de nobe le overtuiging hun boekenkast én zichzelf te verfraaiien zijn gewaar schuwd: als je erin begint word je gewoon een plantenliefhebber. De prijs voor een afzonderlijk deel bedraagt 89,-. Verkrijgbaar bij elke boekhandel. nederlandse oecologische wilde planten en hun relaties 5 pC$j&3i A i 4 64

de Steltkluut | 1994 | | pagina 10