OORLOG IN DE SPOUW Gierzwaluw contra spreeuw. door Lucicn Calle. Aan het huis waar ik woon hangt sinds enige lijd een hele batterij nestkas ten. Zo hangen er huiszwaluw-, gierzwaluw- en vleermuizen-kasten. Het maken en ophangen van dit soort nestkasten zijn eenvoudige klusjes en je kunt er enorm veel plezier van hebben (een nestkasthandleiding is in de winkel van de Steltkluut te koop Daarnaast hebben we ook nog een aantal ventilatiegatcn in de spouwmuur geschikt gemaakt als vogelbroedplaats. In een van deze gaten broedt al vele jaren een paartje spreeuwen, ieder jaar gevolgd door een paartje gierzwalu wen. Beide paartjes zijn inmiddels zo aan onze aanwezigheid op het dakterras gewend dat we ze goed kunnen bespieden. Nu wil het toeval dat mijn bed op slechts 1 meter afstand van deze nestplaats staat. Daardoor zijn de vogels zo goed te horen dat ik 's nachts soms het gevoel heb zelf in het nest te slapen. Do hele gang van zaken is daardoor goed te volgen. De spreeuwen beginnen meestal aanvang april met broeden (op 3-4-'93 lag r één ei in het nest). Op 24-4-'93 werden de jongen geboren. Gemiddeld 1 keer per 3 minuten werden de jongen gevoed, tot zonsonder gang, dus naar schatting zo'n 280 keer per dag! Een groot deel van het voedsel bestond uit rupsjes. Na zonsondergang werd het nest schoonge maakt, de poepjes werden verwijderd (netjes naar de buren gevlogen), waarna steeds de snavel werd schoongepoetst. Slechts één volwassen vogel slaapt op het nest. De gierzwaluwen komen meestal rond 1 mei uit Afrika terug (Op l-5-'93 de eerste groepen gierzwaluwen boven Terneuzen gezien, op 5-5-'93 het eerste bezoek aan het nest geconstateerd). 'k voel altijd iets van vreugde in mezelf, bij het zien van de eerste gier zwaluwen. De zomer gaat dan echt beginnen. Het is een van mijn lieve- ingsvogelsoorten, prachtig zoals ze met die enorme snelheden (tot 150 Km. per uur) het luchtruim doorkruisen. Als we op het dakterras zitten te genieten van een glaasje wijn, vliegen ze dikwijls rakelings boven onze hoofden, je hoort de lucht dan suizen. De pas aangekomen gierzwaluwen willen liefst zo snel mogelijk met het broeden beginnen. Daarmee begint het jaarlijks terugkomend drama. Het nest is dan immers nog bezet, de jonge spreeuwen zijn dan nog niet uitge vlogen. In 1992 was ik getuige van een 4 dagen lang (met tussenpauzen) durend gevecht tussen de 2 gierzwaluwen en de gehele spreeuwen familie. Dit ging gepaard met een hels kabaal (zowel het bekende gegier van de zwaluwen als een langdurend gekerm van de spreeuwen). Hel was een geduw en getrek van jewelste en je kon horen dat er met de leugels rake klappen werden uitgedeeld. Ondanks het gegeven dat er assen de gevechten door veel minder gevoerd kon worden konden de jonge spreeuwen dat jaar toch uitvliegen. 65

de Steltkluut | 1994 | | pagina 11