JAARBOEK NATUUR 1993 door Luciën Calle Het Jaarboek Natuur 1993 beschrijft de toestand van de natuur in Neder land (1985-1993) en is een bundeling van een zeer groot aantal inven- tarisatiegegevens. Inventarisaties van Mossen, Korstmossen, Vaatplanten, Zwammen, Insekten, Reptielen, Amfibieën, Vissen, Vogels en Zoogdieren. Naast de overzichten van aantalsontwikkelingen zijn er ook voor de leek makkelijk leesbare artikelen opgenomen. In 1990 verscheen het Natuurbeleidsplan (NBP). Het NBP concludeert: "De achteruitgang van de natuur is vooral zo ernstig omdat het tempo waarin dit geschiedt niet is afgenomen". Inmiddels is met de uitvoering van het NBP een begin gemaakt. De realisatie staat echter onder flinke (bezuini- gings)druk en overal zijn steeds nadrukkelijker stemmen hoorbaar dat het natuur- en milieubeleid maar eens even pas op de plaats moet maken in deze "barre economische tijden". Uit het Jaarboek 1993 komt één conclusie heel duidelijk naar voren: Ondanks alle inspanningen op het terrein van het natuurbeleid zijn bij de meerderheid van de plant- en diergroepen de laatste jaren meer soorten afgenomen dan toegenomen. En: "Sinds de verschijning van het NBP is deze achteruitgang in hetzelfde hoge tempo doorgegaan". indrukwekkend is de zeer lange lijst van uitgestorven en bijna verdwenen korstmossen. Ook Oost Zeeu ws-Vlaanderen ontkomt uiteraard niet aan de dramatische achteruitgang van de natuurwaarden. Kijken we alleen maar eens naar de Herpetofauna (amfibieën en reptielen). Zo zijn de Groene kikker (hier en daar wel uitzetpogingen) en de Boomkikker al langer geleden verdwenen. Kortgeleden uitgestorven of uiterst bedreigd (het laatste jaar geen waarnemingen meer!) zijn de Levendbarende hagedis en de Alpen watersalamander. Een onzekere toekomst gaan de Kamsalamander en de Rugstreeppad tegemoet (de Rugstreeppad lijkt nu definitief ver dwenen uit West-Zeeuws Vlaanderen (Het Duumpje, nr. 3, '93, Zeeuwse Landschapsnatuur, René Beijersbergen). Nog "redelijk" goed gaat het met slechts 3 soorten: Gewone pad, Bruine Kikker en Kleine watersalamander. Van veel andere plant en diergroepen (mossen, korstmossen, zwammen, ongewervelden etc.) hebben we een veel minder duidelijk beeld van de achteruitgang. Maar ook voor Oost-Zeeuws Vlaanderen zal gelden dat veel soorten hier alweer uitgestorven zijn voordat we ook maar hun aanwe zigheid hebben kunnen vaststellen! Willen we nog een beetje mooie wereld achterlaten voor onze kinderen dan is een veel krachtdadiger natuurbeleid een allereerste voorwaarde! Het Jaarboek Natuur 1993 ligt ter inzage in de bibliotheek van onze verenigingsruimte, in de Walstraat in Terneuzen. 91

de Steltkluut | 1994 | | pagina 13