EEN ONVERWACHTE ONTWIKKELING door Willy de Koek Binnen onze vereniging zijn er al heel wat mensen geweest die zich hebben beziggehouden met het timmeren, plaatsen en controleren van torenvalk- kasten. !n eerste instantie ging het vervoer van die kasten nog met de privé-auto, waarop een imperial werd gemonteerd met daarop een ladder. Zo ging men de polder in. Tegenwoordig hebben we gelukkig de medewerking van de Stichting Land- .chapsverzoring Zeeland die vervoer en materiaal ter beschikking stelt. Het was ons echter al eerder opgevallen dat in fruitboomgaarden ook door de fruittelers zelf een torenvalk-kast op een paal was geplaatst waar wij geen weet van hadden. Nieuw voor ons was bij een controleronde het feit dat vanuit de tuinbouw het plaatsen van torenvalk-kasten wordt gestimuleerd. Het blijkt namelijk dat het ECO-keurmerk voor fruittelers van groot belang is. Binnen de organisatie moeten de telers aan bepaalde milieu-voorwaarden voldoen. Dat houdt onder andere in dat men de bestrijding van produkt-onvriende lijke organismen op een natuurvriendelijke manier moet aanpakken. Dus minder spuiten. Maar ook het inperken van muizenpopulaties aan de atuur zelf overlaten. In dit geval torenvalken, die de muizen in toom hou den. En zo werden we geconfronteerd met een fruitteler die ons een bouwteke ning liet zien van een torenvalk-kast met de mededeling dat hij die zelf wel zou plaatsen. Dat is toch prachtig! Zijn wij van het werk af en de tuinbouw is weer een eind meer op weg naar een natuurlijke aanpak. Dat gaat de goede kant op! 89

de Steltkluut | 1994 | | pagina 11