OVER AMFIBIEËN GESPROKEN door Luciën Calle De Herpetologische Studiegroep Zeeland verzamelt alle waarnemingen van amfibieën en reptielen in Zeeland. Vervolgens worden deze gegevens jaarlijks doorgegeven aan RAVON (Stichting Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland). RAVON geeft jaarlijks een rapport uit met daarin een overzicht van de situatie in Nederland. Goed gedocumenteerde gegevens kunnen een rol spelen bij diverse vormen van planvorming voor ruimtelijke ordening (ruilverkaveling, bestem mingsplan etc.). Voor de inventarisaties wordt gebruik gemaakt van steekkaartjes waarop de gegevens worden ingevuld. Het gaat hierbij om de exacte plaats (met atlasblok en amersfoort coördinaten) datum, aantal, en soort vindplaats. Hierbij wil ik een oproep doen aan al de mensen die waarnemingen hebben, om die door te geven. Dat kan dan door het zelf in te vullen en versturen van deze steekkaartjes, of de waarnemingen door te sturen naar ondergetekende. De gegevens worden dan alsnog op steekkaartjes gezet en doorgestuurd. Ook het afgelopen jaar werden er wel wat gegevens verzameld, al is het nog niet zoveel. Naar aanleiding van het artikel over de Rugstreeppadden (Steltkluut '93/3) kreeg ik enkele telefoontjes met waarnemingen van deze soort. Zo blijkt de Rugstreeppad ook nog stand te houden op Spui, langs de Graaf Jansdijk, de Binnenweg te Zuiddorpe en op Heikant. Cyriel Smet hoorde in de zomer van '93 ca. 10 roepende ex. in een door de SLZ gegraven drinkput langs de Ellestraat te Heikant. De Rugstreeppadden in de Nieuw Othene polder bij Terneuzen waren tot tenminste 4 oktober roepend actief! (Wim Wisse). Op een oppervlakte van 975 m2 gemaaid rietland langs de Grootvogel lelde Wim Wisse ca. 50 ex. Bruine kikkers. Een heel aparte waarneming is de juveniele Bruine kikker buitendijks op het schorretje bij Hellegat (op 12-9- '93 door Peter Maas, Fons De Beyn en anderen). We kunnen rustig aanne men dat deze soort zich buitendijks niet voortplant, het kleine diertje moet dus op eigen kracht de enorme zeedijk zijn overgekropen! De steekkaartjes kunnen overigens ook worden afgehaald en ingeleverd bij de verenigingsruimte van de Steltkluut in de Walstraat te Terneuzen. Succes ermee! 1993. Tot slot geef ik hier het adres Herpetologische Studiegroep Zeeland Kromme Weele 7 4331 PA Middelburg. 90

de Steltkluut | 1994 | | pagina 12