Vele jaren later publiceert het Rijk het Natuurbeleidsplan (1992). Hierin wordt uiteengezet hoe de natuur in Nederland het best beschermd en be heerd kan worden en welke instrumenten daartoe kunnen worden aange wend. Kern van het NBP is de zogenaamde Ecologische Hoofdstructuur van Nederland. Grote, nationaal of internationaal belangrijke kerngebie den worden via een netwerk van ecologische verbindingszoncs aan elkaar gekoppeld zodat onderlinge uitwisseling van natuurwaarden mogelijk wordt. Wat Oost-Zeeuws-Vlaanderen betreft zijn vier van dergelijke kern gebieden aangewezen: het Verdronken Land van Saeftinghe, de Putting, het Braakmangebied en het Groot Eiland! De natuurwaarden van het Groot Eilandgebied worden zowel nationaal als internationaal belangrijk geacht en instandhouding en beheer ervan is een dermate specifieke aangelegenheid dat verwerving van het gebied door een gespecialiseerde NB-organisatie wordt voorgestaan. Alleen dan hebben de natuurwaarden ter plaatse een kans op herstel en eventueel zelfs verdere ontwik keling. SBNL trekt zich van dit alles niets aan. Sterker nog, wat SBNL voorstaat is in strijd met het regeringsbeleid! Het was dan ook een hoogstmerkwaardige gedachtenkronkel van Dhr. Damen toen hij tijdens de presentatie hel vol gende feit de aanwezigen voorschotelde. Zo'n 20 jaar geleden zette hij voor het eerst voet op het Groot Eiland als toenmalig districtshoofd van Natuur monumenten. Hij had als het ware de opdracht om indien enigszins moge lijk het Groot Eiland gebied in eigendom te verwerven en als zodanig vei lig te stellen. Hij vond het maar wat gelukkig dat dat toendertijd niet ge lukt is, zo zei hij, en maar wat goed dat hij daar zijn steentje aan had mo gen bijdragen Zijn (bewust?) falen van toen probeert hij nu zo te draaien alsof het des tijds een tactisch hoogstandje van hem was dat door niemand werd door zien. Het SBNL-beheersplan boezemt allesbehalve vertrouwen in. Er wordt ge sproken over belangrijke natuurwaarden in het gebied zoals het voorkomen van Brandnetel, Dauwbraam en Harig wilgeroosje.... Maar liefst 217 vogel soorten komen er voor. Tot zover hebben ze nooit zlef kunnen tellen denk ik dan en ik sla hèt standaardwerk erop na, namelijk Het Groot Eiland Centraal van Mare Buise. Hij kwam tot 219 soorten ze kunnen bij SBNL toch wel lezen Met andere woorden: SBNL heeft geen flauw idee wat de actuele natuurwaarden van het gebied zijn. Immers: Dauwbraam en Harig wilgeroosje zijn beslist geen botanische hoogstandjes en vogelgegevens van meer dan 20 jaar oud! In eerder genoemd rapport Middelman en Veldhuyzen (nogmaals:1948) lazen we al: "Uit de waarnemingen van de laatste jaren is echter gebleken dat de vogelstand achteruit gaat". Ook Buise (1977) heeft woorden van gelijke strekking: "Door zijn min of meer geïsoleerde ligging zou het ge makkelijk te beschermen zijndoch door allerlei oorzaken dreigt het als natuurgebied verloren te gaan of althans sterk in waarde te verminderen". 127

de Steltkluut | 1994 | | pagina 9