GEMEENTE, VOORLICHTING EN MILIEUEDUCATIE door Adri Paauwc Nog steeds heeft Zeeuws-Vlaanderen geen Milieu Educatief Centrum, kortweg MEC. Waaraan ligt dal? Zeker niet aan de particuliere natuurbe scherming. Al meer dan vier jaar is er hard aan gewerkt om de plannen kant en klaar te maken. Een aparte stichting is opgericht. Vier jaar lang is er overleg geweest met de gemeentebesturen in de regio. Vier jaar lang van het kastje naar en ook weer terug. Tot 9 maart 1994 leek het er sterk op dat het MEC er zou komen. Op die datum hadden wij alles voor elkaar. Alleen de wethouders van de 8 ge meenten (in het bestuur van de AVZV, Afval Verwijdering Z.V1.) moesten op die datum tegen het kant en klare voorstel inclusief begrotingsvoor stel) nog even ja zeggen. Dat deden ze dus niet. "We stellen de beslissing uit tot na de nieuwe collegevorming". Wat gebeurt daarna? De voortrekker binnen de AVZV maakt plaats voor een andere wethouder (vanzelfsprekend afkomstig uit een zéééér goed milieu...) en vervolgens wordt 29 juni zonder enige verdere verklaring meegedeeld dat men er van afziet. Einde verhaal. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen schrijven op 27 oktober 1994 over het MEC aan hun gemeenteraad: "Gebleken is dat zowel bestuurlijk als ambtelijk op regionale schaal geen draagvlak kan worden gevonden voor een dergelijk initiatief. Een dergelijke conclusie moet wel getrokken worden afgaande op de besluiteloosheid van de acht gemeentebesturen in de regio en de onwil om hiervoor middelen ter be schikking" Vervolgens besluit Terneuzen om de voorlichting uit te breiden en jawel te streven naar de realisatie van een (eu)regionaal dan wc.1 lokaal milieu-educatief centrum waarbij derden participeren in de uitvoering en in standhouding" Zouden ze echt denken dat er na die vier jaar nog volhouders zijn die zon der zeggenschap willen gaan "participeren etc."? Ook wat betreft voorlichting wordt veel gezegd, veel geprobeerd maar het blijkt niet goed te werken. Men schrijft dat via het Z-Vlaams Advertentieblad elke 14 dagen informa tie wordt verstrekt. Er zou 3 keer per jaar een milieukrant verschenen zijn; Terneuzen informatie wordt 6 keer per jaar huis aan huis verspreid Ja, ja was dat maar waar. Bij de inwoners die door de afdeling voorlichting van de gemeente uit mi lieuoogpunt verstrekte "nee/nee"- of wel de "nee/ja"-sticker hebben geplakt komt geen enkele van deze bladen. De bezorgers vertikken het om bij "nee/ja" ZVA etc. in de bus te doen. De ongewenste reclame stoppen ze er overigens vaak nog wel in... 134

de Steltkluut | 1994 | | pagina 16