Ook nog iets positiefs over mussen? Ja, zeker wel. Hele volksstammen beleven er plezier aan. Neem alleen maar mensen die ud of slecht ter been zijn. Op balkon of in het park worden de vogeltjes gevoerd. Meer dan 90% zijn het huismussen die de beste hapjes wegpikken. Dat doet er echter niet toe. Voor de mensen is het kontakt met de vogels \aak het enige tijdverdrijf. Als zodanig vervullen onze mussen een sociale functie. De zo succesvolle huismus bevestigt tevens de stelling dat je niet persé 1 nap hoeft te zijn om in het leven te slagen. Vindingrijkheid en aanpas singsvermogen blijken in de praktijk van grote waarde te zijn. "enslotte. Een zo algemene soort spoort niet direct aan tot inventarisatie \an plaatselijk voorkomen en aantallen. Er is in ons gewest daarover wei- ig bekend, hoewel het recent uitgegeven boekwerk 'Broedvogels van Zee land' daar enige gegevens over verschaft. Van toe- of afname van de soort ligt blijkbaar niemand wakker. Behalve dan natuurlijk enkele attente waarnemers uit de Vogel werkgroep. Maar is het niet zo, dat je echt iets pas goed mist als het er niet meer is? Beschermingsmaatregelen zijn niet direkt noodzakelijk voor de soort. At tent zijn op veranderende situaties kan evenwel nooit kwaad. Want wie ich laat verrassen wordt blijgemaakt met een dooie mus. Boekbespreking:'PADDESTOELEN EN NATUURBEHEER' door Cyriel Smet n samenwerking met de Nederlandse Mycologische Vereniging verscheen bij de uitgeverij van Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver. (KNNV) Wetenschappe- ijke Mededeling KNNV nr. 212 onder bovengenoemde titel. Z W De eindredaktie is van Thom Kuyper. Aan dit boek (100 blz.) i§ drZL. vereniging j ebben tal van gezaghebbende Nederlandse paddestoelendes- voorv.wbioiogi.i undigen meegewerkt. Eindelijk dan, denk je bij het verschijnen van het boek. Immers, vogels, planten en vlinders hebben de laatste jaren zeker niet te klagen gehad als ;e kijkt naar de artikelen en boeken die erover verschenen zijn. Met vrijwel ltijd aanbevelingen voor de terreinbeerders om bepaalde gewenste ontwik kelingen te stimuleren: een nieuwe maaischema voor weide, berm en dijk gericht op hel ontwikkelen van een gevarieerde flora, waterbeheer bijvoor beeld ten behoeve van weidevogels. Als het aan de samenstellers van ver- neld boek ligt wordt het hoog tijd dat we ook bij het beheer gaan rekening ïouden met de paddestoelen. Tal van aspecten worden in dit boek bespre- :en zoals schimmels in het ecosysteem, paddestoelen en graslandbeheer, het erwijderen van de strooisel-laag in bossen t.b.v. bepaalde soorten, bosbe- nesting, bosonderhoud enz. Handig in dit boek zijn de lijsten met soorten die gelden als indicator voor terk bemeste, onbemeste en verschraalde graslanden. Of lijsten met soorten in tijdfases- die zorgen voor houtafbraak. Kortom aanbevelenswaardig voor ieder die geïnteresseerd in paddestoelen en de zorg voor hen! - Voor de prijs van 17,50 te verkrijgen bij de KNNV. Het dichtstbijzijnde Groene Verkooppunt van dit boek is: Entomologie/Speciaalzaak E. Vermandei, Poorterslaan 118, 4561 ZN Hulst tel. 01140-15617. 143

de Steltkluut | 1994 | | pagina 25